The agrarian background to the 'Dağlı' rebellion in the Rhodope Mountains (1780-1810)
Rodop Dağları'nda Dağlı İsyanı'nın tarımsal arka planı (1780-1810)
- Tez No: 762093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez 1780-1810 tarihleri arasında Rodop Dağlarında ortaya çıkan Dağlı İsyanı'nı tarım, çevre ve ekonomi faktörleri üzerinden incelemektedir. 18. yüzyılın sonunda dağlılar Balkanlar'ın doğusunda irili ufaklı eşkıya grupları oluşturmuş ve ayanların emrinde paralı asker olarak görev yapmışlardır. Bu çalışma dağlıların faaliyetlerine bölgesel bir perspektiften bakmaktadır. Bölgenin dağlık yapısının halkın ekonomik faaliyetlerini nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Yerel halk tarafından geçimlik ve ticari olarak yetiştirilen tarımsal ve hayvansal ürünlere odaklanır. Tarımsal ürünlerin üretimindeki dengenin bozulmasının dağlı isyanına yol açtığını savunmaktadır. İsyanı açıklarken 19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan kırsal isyanların mahiyetine, mülkiyet sistemine, toprak sahibi ve köylü ilişkilerine değinmektedir. Ardından Rodop Dağları'ndaki yerleşim yerlerinin makro iktisadi yapısını salname verileri aracılığıyla ortaya sermektedir. Mikro ekonomik yapıyı köyler ve haneler bazında temettuat defterlerini kullanarak incelemektedir. Bu veriler ışığında çevresel, tarımsal ve ekonomik değişkenlerin isyanın ortaya çıkmasında etkili olduğunu vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the“dağlı”rebellion that emerged in the Rhodope Mountains between 1780-1810 through agricultural, environmental, and economic factors. At the end of the eighteenth century, the dağlıs formed large and small bandit groups in the east of the Balkans and served as mercenaries under the command of the local notables. The study looks at the activities of the dağlıs from a regional perspective. It investigates how the region's mountain system shaped local people's economic activities. It focuses on agricultural and animal products that were grown by the local populace as subsistence and commercial products. Specifically, it asserts that the deterioration of the balance in the production of agricultural products led to the dağlı rebellion. While explaining the rebellion, it refers to the characteristics of the rural rebellions in the Ottoman Empire during the 19th century, the property system, and landlord and peasant relations. It reveals the macro-economic structure of the settlements in the Rhodope Mountains through salnames. It examines the micro-economic structure on the basis of villages and households by using temettuat registers. In the light of these data, it emphasizes that environmental, agricultural, and economic factors were effective in the emergence of the dağlı rebellion.