Proje yönetimi yaklaşımının matematiksel yöntemlerle seçilmesi ve uygulanması
Selection and application of project management approach with mathematical methods
- Tez No: 762132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYDIN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde proje yönetimi konusu önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan projelerde, doğru ve başarılı çıktılar almanın doğru proje yönetimi ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Projenin özelliği, proje kısıtları, proje yönetim şekli ve proje paydaşları projedeki önemli unsurlardır. Proje yönetim metodolojisi bir projenin başarılı bir şekilde tamamlanıp sonlandırılıncaya kadar, yani uygulama süreci boyunca en iyi nasıl planlanacağını, geliştirileceğini, kontrol edileceğini ve teslim edileceğini belirleyen yöntemlerin ve süreçlerin kesin olarak tanımlanmış bir birleşimidir. Bulanık kavramlar ile mevcut proje yönetimi yaklaşımının seçimi için 2017 yılında Kononenko tarafından matematiksel model önerilmiştir. Bu çalışmanın amacı, proje yönetimi metodolojisinin oluşturulması için Kononenko tarafından sunulan proje yönetimi yaklaşımı seçimi yönteminin farklı özelliklere sahip dört farklı yazılım geliştirme projesine uygulanabilirliğini göstermek ve projenin sonucunu sayısal sonuçlar üzerinden öngörmeye çalışmaktır. Seçim Çevik ve Şelale metodolojileri ile yapılmaktadır. Çalışmada öncelikle yirmi üç sorudan oluşan bir anket yardımıyla proje hakkındaki temel bilgiler toplanmaktadır. Proje parametrelerine bağlı sorular, proje, ekip, iletişim, kritik proje riskleri hakkındaki bilgilerle ilgilidir. Proje ile ilgili cevaplar alındıktan sonra ağırlıklı Hamming mesafeleri bulanık veriler kullanılarak hesaplanmaktadır. Son olarak, sonuçlar analiz edilerek projeler için olası uygun metodolojiler altında projelerin başarılı veya başarısız olma durumları ele alınmaktadır. Hesaplanan değerler ile projenin gerçek çıktıları karşılaştırılarak, ele alınan yöntemin tutarlılığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the issue of project management emerges as an important issue. There is a direct relationship with the right project management to get correct and successful outputs in the projects. Project characteristics, project constraints, project management style and project stakeholders are important elements in the project. A project management methodology is a precisely defined combination of methods and processes that determines how best to plan, develop, control and deliver a project until it is successfully completed and finalized, i.e. throughout its implementation process. A mathematical model was improved by Kononenko in 2017 for the selection of the current project management approach with fuzzy concepts. The aim of this study is to show the applicability of the project management approach selection method presented by Kononenko to four different software development projects with different characteristics and to predict the outcome of the project through numerical results. Selection is made with Agile and Waterfall methodologies. In the study, first of all, basic information about the project is collected with the help of a questionnaire consisting of twenty-three questions. Questions related to project parameters relate to information about the project, team, communication, critical project risks. After receiving the answers about the project, the weighted Hamming distances are calculated using fuzzy data. Finally, the results are analyzed and the successful or unsuccessful cases of the projects are discussed under the possible appropriate methodologies for the projects. By comparing the calculated values with the actual outputs of the project, the consistency of the method is demonstrated.