İnflamatuar bağırsak hastalıklarının epidemiyolojisi ve risk faktörleri: Tek merkez deneyimi
Epidemiology and risk factors of inlammatory bowel diseases: A single center experience
- Tez No: 762151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL BENGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları, son yıllarda ülkemizde ve dünyada görülme sıklığında artış olan, önemli gastrointestinal sistem hastalıklarıdır. Türkiye'de uzun zamandır İBH ile ilgili epidemiyolojik ve demografik bir çalışma yapılmamıştır. Amaçlarımız; tek merkez olarak yoğun hasta havuzumuzdan ülke profili çıkarabilmek, hastalıkla ilgili risk faktörlerini değerlendirerek bu faktörlerin yıllar içerisinde değişkenlik gösterip göstermediğine bakmak, ekstraintestinal manifestasyonların hangi hastalarda daha sık görüldüğünü inceleyerek risk faktörlerini belirlemek, kendi hastalarımızda biyolojik ajan kullanımını öngördürecek faktör olup olmadığına bakmak, takip ve tedavi seçimlerini değerlendirerek tedavi modifikasyonu açısından literatüre fayda sağlamak, hastalığın olumsuz gidişatını etkileyen faktörleri belirleyerek hastalığa bağlı komplikasyonları azaltmaktır.
Özet (Çeviri)
Inflammatory Bowel Diseases are important gastrointestinal system diseases, which have an increased incidence in our country and in the world in recent years. There has been none epidemiological and demographic study on IBD in Turkey for a long time. Our aims are; To be able to draw a country profile from our intensive patient pool as a single center, to evaluate the risk factors related to the disease and to see if these factors have changed over the years, to determine the risk factors by examining which patients have extraintestinal manifestations more frequently, to determine whether there is a factor that will predict the use of biological agents in our own patients, follow-up and treatment, to benefit the literature in terms of treatment modification by evaluating the treatment choices and to reduce the complications related to the disease by determining the factors affecting the negative trends of the disease.