İnflamatuar bağırsak hastalığının glomerüler filtrasyon hızı üzerine etkisi
The impact of inflammatory bowel diseas on glomeruler filtration rate
- Tez No: 860719
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda yeni tanı inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH); yani ülseratif kolit (ÜK) veya Crohn hastalığı (CH) tanısı konup takip ve tedavi edilen hastaların tanı anındaki tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) ile ve 5 yıllık takiplerindeki eGFR düzeylerine bakılarak İBH'ın uzun vadede eGFR üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 01 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'na başvurmuş, yeni İBH tanısı almış, 18 yaş ve üzeri, 5 yıl süreyle takip edilmiş dahil edilme kriterlerine uyan hastalar alındı. Tüm hastaların bazal ve takiplerindeki kreatinin düzeyleri kullanılarak, böbrek hastalığında kanıta dayalı klinik uygulama kılavuzu olan Böbrek Hastalıkları: Küresel Sonuçlarının İyileştirilmesi Vakfı (KDIGO)'da önerilen 2021 Kronik Böbrek Hastalığı Epidemiyolojisi İş birliği (CKD-EPI) formülü kullanılarak eGFR hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 120 hasta (69 erkek, 51 kadın) alındı. Hastaların 52'si (%43,3) CH, 68'i (%56,7) ÜK tanılıydı. Hastaların tedavilerinde kullanılan ilaçlardan meselazin kullanmaya devam edenlerin %59,9'u (n=64) ÜK hastaları iken, geri kalanı (n=40) Crohn hastasıydı. Hastalarda eGFR düzeyi 3., 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the impact of newly diagnosed inflammatory bowel diseases (IBD); Crohn's disease (CD) and Ulcerative colitis (UC) on eGFR in the long term by looking levels of eGFR at the time of diagnosis and 5 years of follow-up with IBD diagnosed, followed and treated patients. Materials and Methods: It was planned to include patients who applied to SBU Sisli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital Gastroenterology Department between January 1 and December 31, 2017, were newly diagnosed with IBD, were 18 years of age and above, and were followed for 5 years. Among these newly diagnosed IBD patients, 120 patients who met the inclusion criteria were included in the study. The baseline and follow-up creatinine levels of all patients were calculated using the 2021 CKD-EPI formula recomended in KDIGO, an evidence- based clinical practice guide in kidney disease, and eGFR was calculated for each patient. Results: 120 patients (69 men, 51 women) were included in the study. 52 (43.3%) of the patients were diagnosed with Crohn's disease and 68 (56.7%) with Ulcerative Colitis. Among the drugs used in the patients treatment 59.9 % (n=64) of those who continued to use meselazin were UC patients while the rest (n=40) were Crohn's patients.