Algılanan örgütsel desteğin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of perceived organizational support on organizational cynicism and organizational commitment
  1. Tez No: 762156
  2. Yazar: MUSTAFA KOŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada algılanan örgütsel desteğin, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm üzerindeki etkisi ile algılanan örgütsel desteğin, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde örgütsel sinizmin aracı rolü araştırılmıştır. Bu amaçla Osmaniye ilinde Devlet Hastanesinde görev yapmakta olan 250 sağlık personelinden anket ile veri toplanmıştır. Verilerin analizinde, keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmış değişkenler arası korelasyonlar tespit edilmiş ve yapısal eşitlik modeli ile modelin uyum iyiliği testleri ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sağlık çalışanlarının örgütsel destek algıları, örgütsel bağlılığı pozitif yönde, örgütsel sinizmi ise negatif yönde anlamlı etkilediği, örgütsel sinizmin ise örgütsel bağlılığı negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Analiz sonucunda örgütsel desteğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde örgütsel sinizmin yüksek aracılık rolü olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of perceived organizational support on organizational commitment and organizational cynicism as well as the mediating role of organizational cynicism in the effect of perceived organizational support on organizational commitment. For this purpose, the study data were collected from 250 health personnel working in the State Hospital in Osmaniye province of Turkey. The data were analyzed using exploratory and confirmatory factor analyses, correlations between variables, structural equation modeling, the goodness of fit tests of the model, and regression analysis. The results of the analyses showed that healthcare workers' perceptions of organizational support had a significant and positive effect on organizational commitment but a negative effect on organizational cynicism, however, that organizational cynicism had a negative effect on organizational commitment. Consequently, the study found that organizational cynicism played an important mediating role in the effect of organizational support on organizational commitment.