Hemşirelerde COVID-19 korkusunun psikolojik dayanıklılığa ve obsesif kompulsif davranışlara etkisi
The effect of the fear of COVID-19 in nurses on psychological resilience and obsessive- compulsive behaviors
- Tez No: 762181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı, hemşirelerde COVID-19 korkusunun psikolojik dayanıklılık ve obsesif kompulsif davranışlar üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini, 15.02.2021-01.05.2021 tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinde görevli 1290 hemşire oluşturmuştur. Araştırma, 0,05 örneklem hatası ile dahil edilme kriterlerini karşılayan 303 hemşire ile tamamlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın verileri,“Yapılandırılmış Bilgi Formu”,“COVID-19 Korkusu Ölçeği”,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ)”ve“Padua Envanteri-Washington Eyalet Üniversitesi Revizyonu (PE-WEÜR)”ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA), Pearson korelasyon katsayısı ve basit doğrusal regresyon analizi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin COVID-19 Korkusu Ölçeği puan ortalaması 19,78±5,51, YPDÖ toplam puan ortalaması 123,08±13,66, PE-WEÜR toplam puan ortalaması 52,46±28,32 bulunmuştur. COVID-19 Korkusu Ölçeği toplam puan ortalaması ile YPDÖ alt boyutlarından“Kendilik Algısı”,“Gelecek Algısı”ve“Yapısal Stil”puan ortalamaları arasında negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (p0,05), ancak obsesif kompulsif davranışları yordamada pozitif yönde (β=0,37) istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu (p=0,000) saptanmıştır. COVID-19 korkusunun obsesif kompulsif davranışlardaki değişimin yaklaşık %14'ünü açıkladığı belirlenmiştir. v Sonuç olarak, katılımcıların COVID-19 korkusunun orta düzeyde, psikolojik dayanıklıklarının yüksek düzeyde, obsesif kompulsif davranışlardaki değişimin ise düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. COVID-19 kokusunun psikolojik dayanıklılığı azalttığı, obsesif kompulsif belirtilerde artışa yol açtığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of fear of COVID-19 on resilience and obsessivecompulsive behaviors among nurses. The population of the study consisted of 1290 nurses working in a training and research hospital in Istanbul between 15.02.2021 and 01.05.2021. The study was completed with 303 nurses who met the inclusion criteria with a sample error of 0.05. The data of the descriptive study were collected using the“Structured Information Form”,“Fear of COVID-19 Scale (FCV-19S)”,“Resilience Scale for Adults (RSA)”and“Padua Inventory-Washington State University Revision (PI-WSUR)”scales. Data analysis was performed with descriptive analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson's correlation coefficient and, simple linear regression analysis. The mean score of the nurses participating in the study on the FCV-19S was 19.78±5.51, the mean score on the RSA was 123.08±13.66, and the mean score on the PI-WSUR was 52.46± 28.32 was found. It was determined that there was a negative and statistically significant relationship between the mean total score of the COVID-19 Fear Scale and the mean scores of“Self-Perception”,“Perception of the Future”and“Structural Style”, which are sub-dimensions of RSA (p0.05), but it had a statistically significant effect (p=0.000) in the positive direction (β=0.37) in predicting obsessive-compulsive behaviors. It has been determined that fear of COVID-19 explains approximately 14% of the change in obsessive compulsive behaviors. vii As a result, the participants' had a moderate level of fear of COVID-19, high level of psychological resilience, and low level of change in obsessive-compulsive behaviors. It has been found that the fear of COVID-19 reduces psychological resilience and, leads to an increase in obsessive compulsive symptoms.