Pandemi kliniklerinde çalışan hemşirelerde ikincil travmatik stres ve psikolojik dayanıklılığın ilişkisi
The relationship between secondary traumatic stress and resilience in nurses working in pandemic clinics
  1. Tez No: 815550
  2. Yazar: YASEMİN YÖNEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EMİNE ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Amaç: Bu araştırmada, pandemi kliniklerinde çalışan hemşirelerde ikincil travmatik stres ve psikolojik dayanıklılık ilişkisini ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemini İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinde Temmuz-Aralık 2021 tarihleri arasında çalışmakta olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 208 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ve İkincil Travmatik Stres Ölçeği (İTSÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma, ölçek puanları arasındaki ilişki Pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 28,68±5,58 yıl olup, %87,5'i kadın ve %69,2'si lisans mezunudur. Hemşirelerin %91,8'i pandemi kliniğinde hastalık bulaşma korkusu yaşadığını belirtmiştir. Hemşirelerin İTSÖ puan ortalaması 47,86±13,28 ve YPDÖ puan ortalaması 125,875±17,681 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between secondary traumatic stress and resilience and the affecting factors in nurses working in pandemic clinics. Materials and Methods: The research sample consisted of 208 nurses working in a training and research hospital in Istanbul and meeting the inclusion criteria between July 2021 and December 2021. Introductory Information Form, Adult Resilience Scale and Secondary Traumatic Stress Scale were used to collect data. The data obtained in the research were evaluated in the computer environment. In determining the descriptive characteristics of the participants, the relationship between frequency, percentage, mean and standard deviation, scale scores was evaluated through Pearson correlation and linear regression analyzes. Results: The mean age of the nurses is 28.68±5.58 years, 87.5% of them are women and 69.2% of them are bache'or's degree. 91.8% of the nurses stated that they was afraid of contagion in the pandemic clinic. The nurses' mean Secondary Traumatic Stress Scale score was 47.86±13.28, and the average Resilience Scale for Adults score was 125.875±17.681.