Giydirme cephelerde yoğuşma denetimi
  1. Tez No: 76219
  2. Yazar: MÜJDE İMREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan giydirme cephe sistemlerinde yapı fiziği açısından en önemli sorun“spandrel”lerde yoğuşma problemidir. Özellikle ekstrem iklim koşullarına sahip bölgelerde bu problem daha da önem kazanmaktadır. Yüksek buhar difüzyon direncine ve son derece düşük ısıl dirence sahip dış kaplama malzemelerinin soğuk kesime yerleştirilmesi, higrotermik denetim kuralına ters düştüğü için yoğuşmaya temel neden olmaktadır. Bu alanda yoğuşma olayının yaratacağı sorununun büyüklüğünü saptamak amacıyla 6 adet giydirme cephe sistemleriyle oluşturulmuş duvar konstrüksiyonu için analizler yapılmıştır. Duvar örneklerinde, Ankara ili kış koşullarında yoğuşma olayını önemli ölçüde etkileyen iç kaplama ve ısı yalıtım malzemeleri, yön, iç ortam bağıl nem değerleri gibi faktörler değişken olarak alınmıştır.Hesaplamalar; duvarların sergilemiş olduğu performans, yoğuşma suyu miktarları, performanslarının birbirleriyle göreli olarak karşılaştırmaları şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak duvar konstrüksiyonlarının iyileştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important handicap in curtain wall systems is the condensation in spandrels according to building science principles. Especially in severe climatic conditions this fact is more evident. In traditional constructions it may not matter but in these types of wall construction may be adversely affected. In order to determine the magnitude of this problem, 6 wall construction having curtain wall systems were selected. The condensation analysis were made within the conditions of winter in Ankara. The interior finishes, the insulation materials, orientation, internal relative humidity are variables effecting the condensation severely.IV After the calculations, the assessment of results are made including the condensation rates, the performance of walls and comparison of the performances between the other walls took place in analysis. In the end of the study proposals were given to upgrade these wall types.