Effects of CEO overconfidence and ESG disclosure on cost of equity capital
Kendilerine aşırı güvenen yöneticilerin ve çevresel, sosyal ve yönetişimsel kriterlere uygunluğun sermaye maliyeti üzerine etkileri
  1. Tez No: 762293
  2. Yazar: ALPEREN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ AKYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezde, yatırımcıların kendilerine aşırı güvenen yöneticilere (CEO) yönelik algısı ile firmalarının çevresel, sosyal ve yönetişimsel kriterlere (ESG) uygunlukları arasındaki ilişki analiz edilmiş ve bu iki faktörün sermaye maliyet üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kendine aşırı güvenen CEO'lar risk sever olarak kabul edilir ve güven seviyeleri bir şirketin stratejik kararını etkiler ve bu da daha yüksek bir sermaye maliyetine neden olur. Bu makalenin ilk bölümündeki temel istatistiksel ilişkiler, kendine aşırı güvenen CEO'lar tarafından yönetilen şirketlerin ESG kriterlerine uyum düzeylerinin de bu risk sever varsayımı desteklediğini göstermektedir. Makalenin ikinci bölümünde, CEO'nun aşırı güveni ve olumsuz ESG düzeyinin ortak etkisinin, yüksek maliyetli sermaye olgusunu güçlendirdiği açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between investors' perception of overconfident chief executive officers (CEOs) and their firms' suitability for the environmental, social, and governance (ESG) criteria has been analyzed and searched for the effects of these two factors on the cost of equity (CoE) capital of firms. Overconfident CEOs are considered risk lovers, and their confidence level affects a company's strategic decision, which causes a higher CoE capital. Fundamental statistical relations from the first part of this paper also show that ESG disclosure levels of companies managed by overconfident CEOs also support this risk-lover assumption. In the second part of the paper, the joint effect of CEO overconfidence and negative ESG disclosure amplifies the high-cost equity phenomena.