The impact of far-right presence on the roll-call voting behavior of members of Parliament: Evidence from the German Bundestag
Aşırı sağ parti mevcudiyetinin vekillerin yoklama usulü oylamalarda oy verme davranışları üzerindeki etkisi: Almanya Federal Parlamentosundan deliller
  1. Tez No: 762310
  2. Yazar: BATUR ÖZBİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Aşırı sağ parti mevcudiyetinin diğer partilerin vekillerine olan etkisi geçmişte araştırmacıların çokça ilgisini çekmiş bir konudur. Ancak aşırı sağ parti varlığının vekillerin yoklama usulü oylamalarda oy verme davranışları üzerindeki etkisi literatürde yeterli derecede keşfedilmemiş bir alan olarak kalmıştır. Bu çalışmada korelasyonel metotlar kullanarak aşırı sağ parti mevcudiyetinin Almanya Federal Parlamentosu üyelerinin oy verme davranışları üzerindeki etkisini inceliyorum. Temeli sosyal psikolojide bulunan ortak düşman etkisi fenomeni ile oy verme davranışı arasında alışılmışın dışında bir bağlantı kurarak aşırı sağ parti mevcudiyetinin vekilleri aşırı sağ karşısında birleştirdiğini ve aşırı sağ partinin parlamentoya girişini takiben diğer partiler arasında kapsamlı iş birliğinin arttığını ampirik olarak tesis ediyorum.
Özet (Çeviri)
The impact of far-right party presence in national legislatures on the MPs have attracted the interest of scholars for decades. However, the far-right impact on the roll-call voting behavior of members of parliament had stayed as an area that was largely unexplored. In this study I apply correlational methods to discover the far- right impact on the patterns of cooperative voting behavior among the members of the German Bundestag. Through the novel association of the social-psychological phenomenon the“common enemy effect”, I empirically establish that the entry of the far-right party into the German Bundestag had united the MPs against the far- right party and increased the instances of comprehensive cooperation between parties in the roll-call votes.