Windows 98 işletim sisteminde ana bellek kullanımı ve yönetimi
- Tez No: 76232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ana bellek bilgisayar sisteminin önemli ve sınırlı bir birimidir. Bu çalışmada ana bellek, bellek yönetim yöntemleri ve Windows 98 işletim sisteminin bellek kullanımı ve yönetimi açıklanmıştır. Buna ilave olarak bilgisayarda kullanılan bellek çeşitleri, bellek yönetiminin gelişim aşamaları ve merkezi işlem birimi ile işletim sisteminin belleği nasıl yönettiği incelenmiştir. Görsel program ortamında örnek bir program geliştirilmiştir. Geliştirilen bu program Windows 98 de çalışan programları, mevcut belleği, kullanılan belleği, toplam belleği ve belleğin kullanım oranlarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Main memory is a important and limited part of the computer system. In this study main memory, memory management methods and use and management of memory of Windows 98 operating system are explained. In addition to that memory types which are used in computer, the timelines of memory management and howto manage memory by the operating system and central prosesing unit are revieved. Sample software is developed of object oriented environment. Programs which are runnigs in Windows 98, available memeory, used memory, total memory and partion of the use memory by those programs can be displayed by this software.