Perde duvarlı yapıların sonlu elemanlar yöntemiyle düzlemsel analizi
  1. Tez No: 76233
  2. Yazar: VAROL KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Perde duvarlı yapıların yatay yükler altında düzlemsel analizini gerçekleştirmek için sonlu elemanlar yöntemiyle, elemanların her düğüm noktasında iki öteleme ve bir dönme serbestliği tanımlayan bir program hazırlanmış ve çok sayıda örnek hazılanan programla ve Sap90 programıyla çözülerek karşılaştırmıştır, örneklerin çözümü sonucu, perde kesme kuvveti diagramlanndaki işaret değişimi gözlenmiş olup, işaret değişiminin gerçekleştiği örnekler için Sap90 sonuçlarının eleman ve sistem dengelerini sağlayamadıkları görülmüştür. Analizler sonucu oluşturulan kesme kuvveti, eksenel kuvvet ve moment diagramlarının yorumlanmasıyla, perde duvarlı yapıların yatay yükler altındaki davranışı incelenmiş, açıklık sayısı, açıklık aralığı, kat adeti ve yüksekliği ile eleman rijitlikleri parametrelerinin bu davranışa etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
To realize two dimensional analysis under the horizontal loads of shear wall structures with the techniques of finite elements, a programme that defines a rotation angle and elements of each node points of two displacement is prepared and the programme which is prepared with many numbers of examples and by solving with the Sap90 programme is compared. It is seen that the example of which the realization of sign changes of the results of Sap90 can't provide the balance of the system and elements. By commenting on the shear forces which is made by the results of analysis, axis forces and moment diagrams, the behaviours of shear wall structures under horizantal loads are examined, with the lenght number, the length interval, the number of floor and lengths, the effects of the parameters of rigit elements to this behaviour have been searched.