Kar perdeleri ile karayollarında kar mücadelesi
Snow control with snow fences on roads
  1. Tez No: 76231
  2. Yazar: ENGİN BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de her kış, kar ve buz ile mücadele yüksek maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Gerek kapanan yolların açılması ve açık korunması, gerekse çığ mücadelesi büyük bir insan gücü ve ekipman gerektirmektedir. Kar mücadelesinde bazı yapılarla bu mücadeleye yardımcı olunabilir. Bunlardan birisi kar perdeleridir. Kar perdeleri ile rüzgarla taşınıp biriken kar ile mücadele edilmektedir. Kar perdelerinin hem inşası kolaydır hem de yapım ve bakım maliyeti düşüktür. Ankara, Kızılcahamam-Çerkeş arasındaki karayolu üzerinde mevcut bulunan kar perdeleri incelenerek tekrar boyutlandırılmıştır. Bu boyutlandırmada bölgenin maksimum kar derinlikleri, rüzgar yönleri gibi verilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Snow transport by wind, during and after snowfall, causes various problems on the roads due to snow drift, accumulation, icing and poor visibility. Snow drift depends on snowfall, topography, air temperature, air humidity, prevailing wind direction and speed. It is prevented by snow fences. In this paper, the basis for snow fence design is given and as an example the existing snow fences on the road from Işık Dağı to Çerkeş is reevaluated.