The mediating role of driving-related cognitions and anxiety in the relationship between driving skills and driving behaviors
Sürücülük becerileri ve sürücü davranışları arasındaki ilişkide sürüş ile ilgili bilişsel yargıların ve kaygının aracı rolü
- Tez No: 762323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sürücü becerileri ve sürücü davranışları, yol trafik güvenliği alanyazınında en çok çalışılan ve en etkili değişkenleridir. Sürücü becerileri ve sürücü davranışları literatürde sıklıkla araştırılıp aralarındaki ilişkiler incelense de kaygıyla ilişkili faktörler her zaman sınırlı (kaçınan) veya klinik gruplar içinde değerlendirilmiştir. Ancak kaygı da öfke gibi gün içinde sıklıkla yaşanan olumsuz bir duygu durumudur ve eylemlerimizi yönlendirirken etkilidir. Bu amaç ve literatür bulgularından hareketle bu çalışmada, sürücü becerileri ile sürücü davranışları (sapkın ve kaygılı) arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca bu ilişki, kaygılı araç kullanma bilişleri ve kaygılarının aracı rolü ve sürücünün kaygı düzeyi ile de araştırılmıştır. Her bir değişken için ayrı ayrı yapılan detaylı araştırma ve testler sonucunda, algısal-motor becerilerin ve güvenlik becerilerinin kaygıya bağlı performans eksiklikleri ve hatalara giden yolda, trafik ortamlarıyla ilgili olmak üzere kaza-panik ile ilgili yargıların ve sosyal yargıların aracı değişkenleri ile anlamlı bir şekilde yordandığı bulunmuştur. Aynı incelemeler, durumluk ve sürekli kaygı için de test edilmiş ve hem algısal-motor beceriler hem de güvenlik becerileri için kaygıya bağlı performans eksiklikleri ve hatalara giden yoldasürekli kaygının aracı rolü bulunmuştur. Bu çalışma, bugüne kadar sürücü becerileri, sürücü davranışları, sürüş ve genel kaygı ile ilgili bireysel literatür bulgularının toplandığı, test edildiği ve genel sürücü popülasyonu için işlevsel olduğu kanıtlayan öncü bir çalışmadır. Özellikle bireylerin becerilerine ilişkin değerlendirmelerinin, kasıtsız ve birbirine paralel olan eylemleri (performans eksiklikleri ve hatalar) yordarken kaygı ile alakalı değişkenlerin etkisinin saptanması, burada önemli bir mekanizmanın olduğunu vurgulamaktadır. Gelecekteki çalışmalarda, trafik ortamındaki günlük kaygının sonuçlarını daha iyi anlamak için, daha güvenli sürücüleri ve daha güvenli trafik ortamını desteklemek için bu potansiyel ilişkiler yeniden incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Driving skills and driving behaviors, as being the human factors in driving, are the most studied and most influential variables of efforts to sustain a safe traffic environment. Although these factors were investigated in the literature and their relationships with different variables and each other are examined in various studies with various samples; anxiety-related factors have always been evaluated only within limited (avoidant) or clinical groups. However, anxiety, like anger, is a negative emotional state that is frequently experienced during the day, and it is in effect while directing our actions. Based on this purpose and literature findings, this study examined the relationship between driving skills and driving behaviors (aberrant and anxious) in which the mediator roles of anxious driving cognitions, and anxiety level of drivers were investigated for the first time in the literature. As a result, it has been revealed that accident-panic related and social concerns, primarily related to traffic environments, were found as mediating variables in the path to anxiety performance deficits, lapses, and errors for both perceptual-motor skills and safety skills. Concerning the mediation analyses for state and trait anxiety, the results showed the mediation effect of trait anxiety in the path toanxiety performance deficits, lapses, and errors for both perceptual-motor skills and safety skills. These results may reveal how errors and lapses made during driving are shaped by the individual's own skills evaluations and the interaction of these evaluations with anxiety-related cognition and anxiety levels. And these findings reinforce new information to better understand and control aberrant driving behaviors. This study could be a pioneering study in which individual literature findings related to driving skills, driving behaviors, driving, and general anxiety to date have been gathered, tested, and proven to be functional for the general driver population. In particular, the fact that the evaluations of individuals about their skills predict unintentional actions parallel to each other, such as anxious concerns or trait anxiety, and anxiety-performance deficits, errors, and lapses, highlights that there is a significant mechanism here.