Kalp damar cerrahisi hasta takip uygulama otomasyonu
- Tez No: 76235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde ofis otomasyonunun yaygınlaşmasının yanısıra bilgisayarların sağlık sektöründeki uygulamalarıda olabildiğince artmıştır. Bilgisayarın sağlık sektöründe kullanımı iki ana başlık altında incelenebilir.Birincisi sağlık sektörünün bilgi otomasyonu, diğeri ise bilgisayarların sağlık sistem, araç ve gereçlerinde işlem yürütücüler olarak kullanılmasıdır. Bu tez kapsamında ; Kalp Damar Cerrahisi hasta takip uygulamalarının otomasyonunu amaçlayan bir yazılım modeli geliştirilmiştir.Hasta veri tabanı güncellenerek kalıtsal olan kalp hastalığına istatiksel yaklaşımlarda bulunulmuştur.Sonuçta kalp hastalığına yakalanma ihtimali yüksek olan hastaların bilgisayarda periyodik takiplerinin yapılabilirliği tartışılmış ve yeni öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the information age we live, beside the comman usage of office automation, computer applications in health sector have increased also. Computer applications in health sector can be examined in two main subjects ; first one is the management informations system of health sector and second one is the usage of the computers in health system, in devices and on the equipments as process executers. With in the frame of this thesis a software model which aims the automation of hearth and vein patient carrying system aplications has been developed.İn the following of the study, a statistical approach for updating the patient data base has been obtained for the genetical ilness in hearth.As a result, periyodical carrying of the patients with the high probability of ilness in hearth has been discussed and new suggestion have been made on computer.