Mikrodenetleyici kontrollü genel amaçlı bir stimülatör cihazı tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 76237
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İNAN GÜLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Stimülatörler ayarlanabilir genlik, frekans ve darbe sürelerine bağlı olarak gerilim üreten sistemlerdir. Elektrofizyolojide ve nörolojide dokuları uyarmak için bu tür araçlar kullanılır. Ayrıca teşhis ve tedaviye yönelik birçok amaçla, insan vücuduna elektrik alamı uygulanabilmektedir. Bu çalışmada Mikrodenetleyici tabanlı bir Stimulator cihazı tasarlanmış ve çalıştirılrmştır. Tasarlanan stimülatörde gerekli olan frekans, genlik ve darbe süresi kullanıcının isteğine bağlı olarak seçilebilmektedir. Bununla ilgili yazılım programı ise yine bu çalışma kapsamında geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 225.10.01 Anahtar Kelimeler : Stimulator, elektriksel uyarım, sinir uyarımı
Özet (Çeviri)
Stimulators are system mat produce voltage depend upon adjustable amplitude frequency and pulse duration. This kind of devices are used for stimulating the tissues in electrophysiology and neurology. In addition, the electric current can be used to human body for therapy and diagnosis purposes. In this study, a microcontroller based stimulator device is designed, constructed and tested. The required frequency, amplitude and pulse duration can be selected according to the user demand at the designed stimulator. The related software is also developed for this study. Science code : 225.10.01 Key words : Stimulator, elektriksel uyarım, sinir uyarımı