Sivas İlinde üretilen el dokusu yün halıların bazı teknolojik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 76241
  2. Yazar: FİLİZ SEZGİNER (TOSUN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik koşullar gözönünde bulundurulduğu zaman işsizliğin giderilmesi amacı ile insan gücünden gereğince yararlanmak gerekir. El dokusu halıcılık da pasifıze olmuş insan gücünü en iyi şekilde değerlendiren bir iş koludur. Sivas ili el dokusu yün halıları incelemek amacı ile Sivas ilinde ve çevre köylerde bulunan atölyelere çeşitli zamanlarda gidilmiş, dokunmuş yün halılar yerinde incelenmiş, dokuyuculara anket uygulanmış ve bu araştırmada kullanılan veriler toplanmıştır. Sivas ilinde dokunan yün halıların sarma tezgahlarda dokundukları, halıların iskeletini oluşturan çözgülerin çözgü aparatında çözüldükten sonra tezgaha aktarıldığı ve halıların kusursuz olarak dokunmaları sağlamak amacı ile çözgüler üzerine işaretler konduğu saptanmıştır. Bu önleme rağmen hatalı olarak dokunmuş halılar çap tezgahlarında gerdirilerek düzeltilmektedir. Halılarda kullanılan ilmelik yün ipliklerin fabrikasyon ile üretildikleri saptanmıştır. Sivas tipi halıların yün ilme ipliklerinin ANONYMOUS(1992)de belirtilen 3,5/1 Nm. olması gerektiği fakat üretilen halılarda genellikle 18/3 Nm. ilmelik ipliklerin kullanıldığı saptanmıştır. Sivas tipi el dokusu yün halılarda çözgü ipliklerinin pamuktan yapıldığı saptanmıştır. Sivas tipi halılar Sivas extra ve Sivas diye gruplandırıldığı için farklı çözgü ipliklerinin kullanıldığı saptanmıştır. Sivas extra için 20/12 Ne. pamuk 200 tur/m. iplik kullanılırken Sivas diye adlandırılan grup için 20/12 Ne. pamuk 290 tur/m. numara iplik çözgü ipliği olduğu belirlenmiştir. Yüzey alanları bakımından Sivas halılarının en az 3,38 m en çok 8.95 m" büyüklüğünde dokutulduktan saptanmıştır. Sivas halılarının en az 1,30 cm. en çok 2.90 cm. kilim örgü genişliklerine sahip oldukları saptanmıştır. Sivas tipi el dokusu yün halılarının en az 10.00 cm. en çok 14.45 cm. saçak uzunlukları olduğu saptanmıştır. Sivas tipi el dokusu yün halılarının iki değişik kalitede dokunduğu saptanmıştır. Sivas tipi halılar dm2 de en az 2420.0 en çok 4489.0 adet düğüm bulundurmaktadırlar. Sivas ilinde dokunan halılar ince kalite halılar olarak saptanmıştır. Sivas tipi halılarda 17 ile 24 renklik kompozisyonlar kullanıldığı saptanılmıştır. Sivas halılarında kullanılan yün ipliklerinin sentetik boyalarla boyandığı saptanmıştır. Sivas tipi yün halıların desenlerinin genellikle İran halı desenlerinin kopyaları olduğu ve İran halı deseni isimleri ile anıldıkları bunların yanında geleneksel Türk motif ve desenlerinin de kullanıldığı ancak kullanılan desenlerin orijinallerinin taklitleri olduğu saptanmıştır. Sivas tipi el dokusu yün halıların kalite ve ipliklerinin cins ve numara yönünden genellikle Türk el dokusu halı standartlarında belirtilen niteliklere uymadıkları saptanmıştır. Halıların kaliteleri yönünden belirtilen standartlardan genellikle daha kötükalitelerde dokundukları ve giderek daha da bozulma eğiliminde oldukları saptanmıştır. Bu durumun önlenmesi için halıcılığın devlet örgütü içerisinde tek bir elde toplanması, dokunan halıların standartlara tam uygunluğunu sağlayacak bir denetlemenin getirilmesi ve halıcılığı düzenleyecek olan bu örgütü eleman bakımından destekleyecek el dokusu halıcılık okullarının çoğaltılması gerekliliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we think of the social and economic conditions in our country, fo preuent the unemployment, the human power must be used according human power must be used according to the needs. Hand made carpeting is the best branch of work that values the passive human power. In order to search the Sivas city handmade wool carpets, gone to the Sivas city and enviran village workshops some times, the handmade wool places, workers had questionaries and the results used in this research are summed up, İt is pointed out that the wool carpets created in Sivas are worked at (wraped) rolled workshops.The warps that create the skeleton of the carpets are solved at the warp apparatus and then transferred to the workshop and in order to create the best works the warps are marked. In the case of wrong creations the carpets are corrected tightening them in the bore workshops. It is under stood that that bows used in the carpets are made of the fabrication of the wool sewing cottons, it isi again pointed out that instead of the bows in the Sivas typed carpets (1997) ANONYMOUS 3.5/1 Nm., 18/3 Nm bows are used. The warp sewing cotton bows in the Sivas typed handmade wool carpets are made of cotton, Because of the groups that Sivas typed carpets grouped as Sivas extra and Sivas, it is searched that different warp sewings cottons are used, it is pointed out that for Sivas extra 20/12 Ne, cotton 200 tur/m. sewing cotton and for Sivas 20/12 Ne, cotton 290 tur/m. numbered warp sewing cotton are used. It is found out taht, 4 occording to the surface areas Sivas carpets are it (mini) least 3,38 m and at the (max) biggest 8,95 m. The length of fringes of Sivas typed handmade carpets are at least 10.00 cm. and maxuam 14,45 cm. The Sivas typed handmade wool carpets are weaved in two different gualities. In the se carpets there are minimum 2420.0 and maxiumum 4489.0 tnots inad m2. The Sivas typed carpets are pointed out as light quali fied carpets İn Sivas typed carpets there are 17 and 24 colored compositions. They have wool strings paint and synthentic paints. Sivas fyped carpets, designs are usuaily the copies of the Iran corpet designs and they are named with the rames of the Iran carpet designs. Besides thistraditional Turkish motifs and designs are used but the designs are the copies. It is pointed out that the Sivas fyped wool handmade carpets are usually out of the standard. Turkish handmade carpets from respects of quality and the qualities and the numbers of the strings. From respect of fuality they are weared usually under the standards and the corruption continues, to go on. To prevent this the carpeting must gather in one hand in a cooperation the goverment, there must be a must for the standards of the carpets and the cuoperation must tidy the carpeting and the scholls to support the handmade carpeting cooperation must increase.