Destinasyon marka değeri oluşturmada sosyal medya iletişiminin rolü: Kars ilinde bir uygulama
The role of social media communication in creating destination brand value: An application in Kars province
- Tez No: 762418
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknoloji alanındaki hızlı değişim ve gelişim pazarlama alanında online kanalların birçok yönüyle kullanılmasına sebep olmuştur. Günümüz pazar koşullarında bu kanallardan en önemlilerinden biri de sosyal medyadır. Sosyal medya kanalları destinasyonların pazarlanması açısından oldukça önemli mecralar olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda çalışmada sosyal medyanın iletişim yönünün, destinasyon marka değeri yaratmadaki rolünün incelenmesi amaçlanmış ve bu kapsamında Kars ilini ziyaret eden 400 turistten veriler edilip Smart PLS ve SPSS 20 programları aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. PLS-SEM algoritması aracılığı ile kurulan yapısal eşitlik modeli ile araştırma hipotezleri test edilmiştir. Çalışma sonucunda sosyal medya iletişimin boyutlarından organizasyon temelli iletişimin, turistlerin destinasyon marka kalitesi algısını etkilemediği; turist temelli iletişimin ise müşterilerin destinasyon marka kalitesi algılarında önemli rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca destinasyon marka kalitesi algısının turistlerin destinasyon marka farkındalığı, destinasyon marka imajı ve destinasyon marka değeri algılarını olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Destinasyon marka farkındalığı, destinasyon marka imajı ve destinasyon marka değerinin ise destinasyon marka sadakati yaratmada önemli ölçütler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid change and development in the field of technology has led to the use of online channels in many aspects in the field of marketing. In today's market conditions, one of the most important of these channels is social media. Social media channels are considered as very important channels for the marketing of destinations. In this direction, it was aimed to examine the role of the communication aspect of social media in creating destination brand value, and in this context, data from 400 tourists visiting Kars province were analyzed through Smart PLS and SPSS 20 programs. The research hypotheses were tested with the structural equation model established by the PLS-SEM algorithm. As a result of the study, organization-based communication, one of the dimensions of social media communication, does not affect tourists' perception of destination brand quality; It was concluded that tourist-based communication plays an important role in customers' perception of destination brand quality. In addition, it has been determined that the perception of destination brand quality positively affects tourists' perceptions of destination brand awareness, destination brand image and destination brand value. It has been concluded that destination brand awareness, destination brand image and destination brand value are important criteria in creating destination brand loyalty.