Elastoplastik zeminlerdeki konsol kirişlerin dinamik analizi
  1. Tez No: 76244
  2. Yazar: ŞEBNEM ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN GÜLTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ınELASTOPLASTİK ZEMİNLERDEKI KONSOL KİRİŞLERİN DİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Şebnem ÇEVİKBAŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1998 ÖZET Elastoplastik zemine oturan konsol bir kirişin herhangi bir yer ivmesi altında dinamik davranışı incelenmiştir. Bu inceleme, sistem üç serbestlik derecesine indirgenerek yapılmıştır. İlk önce ele alman sistemin hareket denklemleri elde edilmiş ve bu denklem takımlarının çözümü için özdeğerler ve özvektörler bulunmuştur. Böylece eşlenik diferansiyel denklemler takımı modların ayrıştırılması yöntemiyle ayrıştırılmış ve her biri bağımsız olan üç titreşim diferansiyel denklemi elde edilmiştir. Daha sonra bu denklemler sayısal bir mctod olan Ncwmark Doğrudal İvme Metodu ile çözülmüştür. Bağımsız çözümler, Modlârın Süperpozisyonu Yöntemi ile birleştirilerek zamana bağlı olarak deplasman, hız ve ivme değerleri bulunmuştur. Aynı işlemler sistemin elastik olduğu düşünülerek yapılmış ve iki sistemin sonuç deplasmanları karşılaştırılmıştır. Böylece elastik ve plastik özelliklerin yapı dinamik davranışını ne yönde etkilediği görülmüştür. Bilim Kodu : 620.01.01 Anahtar Kelimeler : Elastoplastik zemin, elastik zemin, özdeğer, özvektör, Newmark Doğrusal İvme Metodu, Modların Süperpozisyonu. Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Tekin GÜLTOP
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS OF CANTILEVER BEAMS ON ELASTOPLASTIC FOUNDATIONS (M.Sc. Thesis) Şebnem ÇEVİKBAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY JULY 1998 ABSTRACT Dynamic behaviour of a cantilever beam resting on an elastoplastic foundation and subject to an arbitrary ground acceleration has been investigated. This investigation has been done by reducing the system to a simplified system of three degrees of freedom. The equations of motion of the system have been derived and the eigenvalues and eigenvectors of the system of equations have been obtained. By doing so, the coupled differential equations are uncoupled and three independent equations of vibration are obtained. These equations are numerically solved by Newmark's Linear Acceleration Method. The independent solutions are coupled by the mode superposition method and displacement, velocity and acceleration are obtained as functions of time. A similar analysis is done for a purely elastic system and a comparison is made. Science Code : 620.01.01 Keywords : Elastoplastic foundation, elastic foundation, eigenvalue, eigenvector, Newmark's Linear Acceleration Method, Modes Superposition. Page Number : 106 Adviser : Assoc.Prof.Dr.Tekin GÜLTOP