Regresyon analizinde pozitif küme içi korelasyonun F istatistiği üzerindeki etkisi
- Tez No: 76243
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
REGRESYON ANALİZİNDE POZİTİF KÜME İÇİ KORELASYONUN F İSTATİSTİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Yaprak Arzu ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Bu çalışmada, basit tesadüfi örnekleme varsayımlarına dayalı regresyon analizi için, iki aşamalı küme örneklemesi yapışma uygun olan veri üzerinde çalışılmıştır. Bu haliyle, küme içi korelasyonun ihmal edilmesinin etkileri incelenmiştir. F istatistiği ve I. tip hata olasılıkları üzerindeki bu etkiler yanlış belirme etkisi ölçüsü yardımıyla ele alınmıştır. Uygulamada ise; doğrusal regresyon modeli için iki aşamalı küme örneklemesi varsayımlarına uygun veriler, farklı küme içi korelasyonlara sahip olacak şekilde üretilmiştir. Bu veriler yardımıyla; F istatistiği üzerinde farklı küme içi korelasyonların etkisi, I. tip hata olasılıkları bakımından incelenmiş ve aynı yönden düzeltilmiş F istatistiği ile karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : İki Aşamalı Küme Örneklemesi, Küme içi Korelasyon, Dizayn Etkisi, Yanlış Belirleme Etkisi, F istatistiği Sayfa Adedi : 193 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Alptekin ESİN
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF POSITIVE INTRACLASS CORRELATION ON THE F STATISTIC IN REGRESSION ANALYSIS (M. Sc. Thesis) Yaprak Arzu ÖZDEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT In this study, the data that is convenient to the two stage cluster sampling structure is examined when the regression analysis is based on the simple random sampling assumptions. As is the case the effects of neclecting the intraclass correlation has been investigated. The effects on F statistics and type I error has been taken under consideration in terms of misspecification effect. In application, the data that has different positive intraclass correlation and which is convenient to the two stage cluster sampling assumptions for linear regression model were obtained by simulation. By using this data; the effects of different intraclass correlation on F statistics by means of type I error probability were discussed and were compared with modified F statistics at the same view of point. Science Code : 406.02.01 Key Words : Two Stage Cluster Sampling, intraclass Correlation Design Effect, Misspecification Effect, F Statistic Page Number : 193 Adviser : Prof. Dr. Alptekin ESİN