Şalpazarı ilçesinin özel ilgi turizm potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması
A field research about determining special interest tourism potential of the Şalpazarı district
- Tez No: 703733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünyadaki teknolojik ve ekonomik gelişmelere, insanların değişen istek, beklentilerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak özel ilgi turizmi, her geçen gün giderek önemi artan bir şekilde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu bağlamda, ilk olarak alternatif turizm ve özel ilgi turizm kavramının tanımı ve farklılıklarına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra araştırmanın amacı kapsamında, Şalpazarı ilçesinin özel ilgi turizm potansiyeli yerel halkın görüşleri aracılığıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Tezin amacına yönelik olarak yerel halktan 30 kişiyle görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulardan ilçenin özel ilgi turizmi potansiyeli konusunda SWOT analizi oluşturulmaya çalışılmış ve TOWS matrisiyle de stratejiler geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlara göre, Şalpazarı ilçesinde özel ilgi turizm potansiyelinin yüksek olduğu, fakat bu potansiyelden istenilen düzeyde faydalanılamadığı anlaşılmıştır. İlçede potansiyeli en yüksek turizm türlerinin; dağ turizmi, eko-turizm, etkinlik turizmi, gastronomi turizmi, kamp ve karavan turizmi, kırsal turizm, macera turizmi, kış turizmi, sağlık turizmi, doğa ve hava temelli spor turizmi, yavaş turizm ve yayla turizmi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Şalpazarı ilçesinde özel ilgi turizm türlerinin bulunması halinde bölgeye birçok katkı sağlayabileceği sonucuna da ulaşılmıştır. Şalpazarı ilçesinin önemli değerlerinden bazıları; yaylaları, giyim-kuşamı, Ağasar balı, Acısu, Sis Dağı, şenlikler, alabalık, ahşap ve el işi işçilikleridir. Araştırma sonucunda, TOWS matrisi dikkate alınarak turizm girişimcilerine, bu alanda gelecekte çalışmayı düşünen akademisyenlere ve son olarak da yerel halka uygulamaya dönük öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In relation to technological, economic developments, the changing demands, expectations, and needs of the people all over the world, special interest tourism has become increasingly widespread day by day. In this context, first, here has been tried to clarify the definition and differences of alternative tourism and special interest tourism concepts. Then, within the scope of the study, the special interest tourism potential of Şalpazarı district was tried to be determined based on the opinions of the local people. Fort he purpose of the thesis, interviews were conducted with 30 local people. The data obtained from interviews were analyzed using the content analysis technique. From the obtained findings, it was tried to create a SWOT analysis and develop strategies with the TOWS matrix on the special interest tourism potential of the district. According to the results of the research, it was understood that the Şalpazarı district has a high potential in special interest tourism, but this potential isn't utilized at the desired level. It has come to the conclusion that the tourism types with the highest potential in the district were mountain tourism, eco-tourism, event tourism, gastronomy tourism, camping, and caravan tourism, rural tourism, adventure tourism, winter tourism, health tourism, nature, and air-based sports tourism, slow tourism, and tableland tourism. Also, it has been concluded that the availability of special interest tourism types in the Şalpazarı district can contribute to the region in many ways. Some of the important values of Şalpazarı district; tablelands, local clothing, Ağasar honey, Acısu, Sis Mountain, festivals, trout, wood, and handicrafts. As a result of the research, considering the TOWS matrix, practical suggestions have been presented to tourism entrepreneurs, academicians who are considering working in this field in the future and finally to local people.