The impact of positive psychological capital on organizational cynicism: Case of the private sector in Tunis/Tunisia
Pozitif psikolojik sermaye'nin örgütsel sinizm üzerindeki etkisi: Tunus'ta özel sektör örneği
- Tez No: 762507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Pozitif Psikolojik Sermayenin (PsyCap) Örgütsel Sinizm üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma verileri, Nisan 2022'de çevrimiçi olarak gerçekleştirilen bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Tunus'un başkenti (Tunus) merkezli dört özel yazılım şirketinden 350 çalışan ve yöneticiyi dahil etmek için kolayda örnekleme kullanılmıştır. Elde edilen 283 anket yanıtının verileri bu çalışmaya dahil edilmiştir. Toplanan veriler SPSS19.0 istatistik programı, korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, Umut (PsyCap 'ilk bileşeni) ile Örgütsel Sinizm (Duygusal, Davranışsal ve Bilişsel Sinizm) arasında, ayrıca Öz-yeterlik -PsyCap 'ikinci bileşeni - ile Örgütsel Sinizm (Duygusal, Davranışsal ve Bilişsel Sinizm) arasında güçlü, olumsuz ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Diğer son iki Pozitif sermaye boyutu olan Dayanıklılık ve İyimserlik ise literatürdeki bulgularla uyumlu olmayan Örgütsel Sinizm (Davranışsal, Duyuşsal ve Bilişsel Sinizm) ile önemsiz düzeyde ilişkili bulunmuştur. Bu çalışma, bir işletmenin insan sermayesinin psikolojik kapasitelerini geliştiren, işletme için en iyi sonuçları elde etmek için çalışanları arasında güveni ve yeteneği artıran stratejilere yatırım yapmanın gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu sadece organizasyonlar için başarı ve yüksek sonuçlar sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çalışanlar için daha sağlıklı iş ortamı yaratılmasına ve olumsuz sonuçların azaltılmasına da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of Positive Psychological Capital (PsyCap) over Organizational Cynicism was investigated. The research data was collected through a questionnaire conducted online in April 2022. A convenience sampling was used to include 350 employees and managers from four private software companies based in the capital of Tunisia (Tunis). The data of 283 survey answers obtained were included in this study. Collected data were analyzed using SPSS19.0 statistical program, correlation, and regression analysis. The results showed that there is a strong, negative, and significant relationship between Hope- the PsyCap's first component - and Organizational Cynicism (Affective, Behavioral, and Cognitive Cynicism), also, between Self-efficacy -the PsyCap's second component - and Organizational Cynicism (Affective, Behavioral, and Cognitive Cynicism). While the other last two PsyCap dimensions: Resilience and Optimism, were insignificantly correlated with Organizational Cynicism (Behavioral, Affective, and Cognitive Cynicism), which is not compatible with findings in the literature. This study emphasizes the need to consider investing in strategies that enhance the psychological capacities of the organization's human capital and raise trust and ability among their employees to perform the best outcomes for the organization. This will not only provide success and high outcomes for the organizations but will also help in creating a healthier business environment for the employees and in reducing the negative results.