Bir üretim işletmesinde dijital dönüşüm uygulaması
The application of digital transformation in a production enterprise
- Tez No: 789277
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AYDIN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Globalleşen dünyada artan rekabet ortamında, firmalar sektörlerinde öne çıkmak için çeşitli farklı teknikler kullanmalıdırlar. Dijitalleşmenin dönüştürücü gücünün hissedildiği günümüzde tedarik zinciri yönetiminin dijital gereklilikleri karşılamasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada; dijital dönüşüm çalışmaları hakkında detaylı bilgi verilerek işletmedeki değişimlerden herkesin aynı anda bilgilendirileceği, yorum ve öneriler doğrultusunda sürecin ilerletileceği bir dijital sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Elektronik Dosyalama ve İş akış Yönetimi anlamına gelen EBA üzerinden gerçekleştirilen“Değişiklik Yönetim Sistemi”uygulaması ile süreç, emniyet, işgücü ve kalite değişimlerinde potansiyel duruş ve kazaların önceden görülmesi ve kayıt altına alınması sağlanmıştır. Güvenli ve sürekli çalışma ortamı sağlamaya yönelik faaliyetlerin takibinin yapılması dijital ortamda sistematik hale getirilmiştir. Ayrıca değişikliklerden firma çalışanlarının aynı anda haberdar olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the increasingly competitive environment in our globalizing world, companies should use various techniques to stand out in their sectors. In the modern world, where the transformative effect of digitalization is felt, supply chain management should follow digital requirements. In this study; a digital system design has been carried out in which everyone will be informed about the changes in the enterprise at the same time by providing detailed information about the digital transformation studies in the supply chain and the process will be aligned accordance with feedbacks and suggestions. With the «Change Management System» project carried out through EBA, which means electronic filing and Workflow management; It has been ensured that potential downtime and accidents in process, safety, labor and quality changes are foreseen and recorded. The monitoringof the activities aimed at providing a safe and continuous working environment has been systematized in a digital environment. In addition, it is ensured that the employees are informed about the changes at the same time.