CNC tel erozyon tezgahına bilgisayar destekli parça programı hazırlama
- Tez No: 76253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, SODICK APT II A adlı CNC tel erezyon tezgahı için CNC parça programı hazırlayan bir paket program geliştirilmiştir. Hazırlanan prog ram AutoLİSP dilinde yazılmıştır. AutoCAD ortamında çizilmiş iki boyutlu metal parçaların, zımba ve dişi parça kesimleri için CNC parça programını, tezgah orijinal yazılımındaki gibi elde etme çalışması gerçekleştirilmiştir. Program; etkileşimli olarak, önce kullanıcıdan kesme işlemi öncesi ayarları ve kesme yolunun tanıtımını istemektedir. Sonra CNC parça program satırla rı programda yazılan kurallar çerçevesinde, otomatik olarak türetilmiştir, Üretilen programlar tezgah üzerinde denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edil miştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a package program which prepares CNC part programs for SODICK CNC EDM has been developed. The program has been written in AutoLISP language. The study of producing CNC part programs which receives the necessary data from 2D AutoCAD drawings that have punch and die shapes has been carried out as done in the original software. First, the program interactively asks the user to define the cutting path and settings before cutting. Then CNC lines have been automatically prepared by the program according to the rules. Produced programs have been tested on the SODICK-EDM machine tool and the successful results have been obtained.