Rijid Ni (100) uyüzeyinde D2 molekülünün parçalanarak tutunması: Moleküller dinamik hesaplama
  1. Tez No: 76254
  2. Yazar: FUAT SİLE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Rigid Ni (100) yüzeyinde D2 (v = 0, j= 0,1,3 ve 10 ) molekülünün parçalanarak tutunması ve D2 (v = 0, j= 3) çarpışma sisteminin inelastik saçılma kanalın, yanklasik moleküller dinamik bilgisayar simülasyon metodu kullanılarak, incelenmiştir. Parçalanarak tutunma olasılığı tepkimenin oluştuğu ( tepe, köprü ve merkez ) bölgelerine, ( v = 0, j= 0 ), (v= 0, j= 1), (v=0, j=3) ve (v=0, j=10) molekül durumlarma ve iki atomlu D2 molekülünün dik doğrultudaki yüzeye geliş enerjisine bağlı olarak incelenmiştir. İnelastik saçılma olasılıkları ise; yine tepkimenin oluştuğu ( tepe, köprü ve merkez ) bölgeleri için incelenirken, molekül durumları (v=0, j=3) ve dik doğrultudaki geliş enerjileri 0,1; 0,5 ve 0,8 eV alınarak saçılma açısının ve çarpışmadan sonra tekrar asimptot bölgesine erişim süresinin fonksiyonları incelenmiştir. Parçalanarak tutunma tepkimesinde, köprü ve merkez noktalarının düşük çarpışma enerjilerinde indirek mekanizmaya sebep oldukları, yüksek çarpışma enerjilerinde ise direk mekanizmanın etkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Using the constant energy Molecular Dynamics Computer Simulation dissociative chemisorption of D2 (v =0, j= 0,1,3 and 10 ), molecule and inelastic scattering of D2 (v =0, j= 3 ), molecule on the rigid Ni (100 ) surface were investigated. The D2 molecule was sent to three distinct points surface,top,bridge and center sites, in the normal direction, and sticking probabilities were calculated as functions of the translational energy and ro - vibrational states of the molecule, inelastic channel was discussed for (v =0, j= 3 ) and 0,1;0,5 and 0,8 eV translational energy of the molecule. Scattering angles and arrival times of the D2 molecule to the asymptotic region after the scattering were presented. At low collision energy region indirect process, howover, at higher energies, direct process dauhates the reactivity on the bridge and center sites.