Afiş tasarımında fotografik ve vektörel illüstrasyon yöntemlerinin öğrencilerin tasarım becerilerine etkisi ve göstergebilim açısından incelenmesi
The effect of photographic and vectoral illustration methods in poster design on students' design skills and investigation in terms of services
  1. Tez No: 787162
  2. Yazar: VEYSEL ŞAYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırmanın amacı afiş tasarımında fotografik ve vektörel illüstrasyon yöntemlerinin kullanımının sanat eğitimi alan lisans öğrencilerin tasarım becerilerine etkisini ve öğrenciler tarafından yapılan çalışmaları göstergebilim açısından incelemektir. Bu bağlamda öğrenciler de tasarım öğelerinde çeşitlilik ve farklılıklar yaratarak afiş tasarımını ilgi çekici hale getirerek başarı düzeylerini arttırabilirler. Tasarımda çeşitliliğe giderek alternatif tasarım uygulamaları sayesinde basın ilanları ve diğer görsel ilanların çeşitliliğinde fark ortaya koyabilirler. Bundan dolayı afiş tasarımında fotografik ve vektörel illüstrasyon yöntemlerinin öğrenci tasarım becerilerine etkisini ortaya koymak araştırmanın önemini oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu heterojen, kolay ulaşılabilir, benzer sosyoekonomik ve benzer sosyokültürel düzeylerdeki 2019-2020 eğitim-öğretim yılı II. yarıyılda Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı, Grafik Anasanat Atölye (RS-301A) 4. sınıfında yer alan 20 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmanın modeli tek gruplu deneysel desen temelinde karma yöntem olarak benimsenmiştir. Bu doğrultuda araştırma verileri nicel ve nitel veri toplama araçlarıyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel veri toplama aracını çalışma değerlendirme ölçeği, nitel veri toplama aracını anlatısal ve teknik göstergeler formu ile göstergebilimsel analiz formu oluşturmaktadır. Çalışma değerlendirme ölçeği puanlamasında tutarlılık olması için rubrik ölçeği (dereceli puanlama anahtarı) kullanılmıştır. Toplanan veriler nitel ve nicel veri analizlerine tabi tutularak nicel veri analizinde ilişkili örneklem t testi, korelasyon katsayısı, aritmetik ortalama, yüzde hesaplama ve frekans analizi; nitel veri analizinde betimsel -yorumlayıcı analiz, içerik analizi ve göstergebilim analizi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı bağlamında gerçekleştirilen uygulamanın sonuçlarına göre; öğrencilerin fotografik ve vektörel afiş tasarımında ortaya koydukları çalışmalar arasında 0,31 fark ortalaması ile vektörel afiş tasarımı çalışmaları lehine anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fotografik ve vektörel afiş çalışmalarının tasarım elemanları ölçütlerine göre vektörel afiş çalışmaları lehine ortalama puan farkı değeri 0,02; tasarım ilkeleri ölçütlerine göre vektörel afiş çalışmaları lehine ortalama puan farkı değeri 0,02 ve görsel iletişim ölçütlerine göre fotografik afiş çalışmaları lehine ortalama puan farkı değeri 0,05 olarak tespit edilmiştir. Fotografik ve teknikle yapılan çalışmaların korelasyon katsayısı 0,702 olarak tespit edilmiş ve“iyi seviye”de uyum olduğu görülmüştür. Sig.
Özet (Çeviri)
For this purpose, the use of photographic and vectorial modeling methods in distribution design is to examine the design expenditures of undergraduate programs in art education and the studies made by students in terms of semiotics. In this context, children can increase the level of success that they can achieve to make the sprinkle design interesting by creating diversity and differences in design designs. By diversifying in design, they can present different parts of press advertisements and other visual advertisements thanks to alternative design applications. Therefore, it includes the importance of photographic and vector visualization methods in distribution design to expose display to large areas in student design. The study group of the research is heterogeneous, easy access, similar socioeconomic and similar sociocultural levels, 2019-2020 academic year II. Gazi University, Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Department of Painting Education, Graphic Art Workshop (RS-301A) consists of 20 students in the 4th semester. The model of the research was adopted as a mixed method based on single-group approaches. In this direction, the research data were collected with quantitative and qualitative data collection tools. The quantitative data collection tool of the research constitutes the study evaluation criteria, the descriptive and technical indicators formula of the qualitative data collection tool, and the semiotic analysis formula. The evaluation key (ranked archive key) was used for the protection of study data. Sample t-test, calculated variable, arithmetic mean, percentage calculation, and frequency analysis in quantitative data analysis by subjecting the collected attributes to qualitative and quantitative data analysis; descriptive-interpretive analysis, content analysis, and semiotic analysis were used in qualitative data analysis. According to the results and benefiting from the purpose of the research; It has been reached that the results are different from the results of the vectorial production design studies, with an average of 0.31 difference between their studies in photographic and vectorial production design. According to the criteria of photographic and vector floral design elements, the mean score difference in vector leaf studies was 0.02; According to the design principles criteria, the thin mean score difference value of the vector distribution studies was determined as 0.02, and the weighted average score difference value of the photographic graphic studies was determined as 0.05 according to the visual communication criteria. The high value of photographic and technical work was determined as 0.702 and there was a“good level”of harmony.