Gerilim ve akım sınırlama özellikli anahtarlama modlu güç kaynağının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 76255
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, laboratuvar tipi, çıkış gerilimi ayarlı ve akım sınırlama özellikli, anahtarlama modlu güç kaynağının tasarımını ve gerçekleştirilmesini kapsamaktadır. Labaratuvarlarda kullanılan, lineer güç kaynaklarının birçok olumsuz yanlan bulunmaktadır. Verimleri düşük, maliyetleri pahalı, boyutları ve ağırlıkları büyük, bunların yanında, harcadıkları güçte oldukça fazladır. Gerçekleştirilen güç kaynağı ile, yukarda belirtilen lineer güç kaynaklarındaki olumsuzluklar ortadan kaldırılmıştır. Bunlara ek olarak, devreye gerilim ayarı ve akım sınırlama özelliği de kazandırılmıştır. Yapımı gerçekleştirilen bu güç kaynağında, uygun değişiklikler yapılarak daha geniş bir alanda kullanılabilir. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 225.10.01 Anahtarlama Mod Güç Kaynağı 55 Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
This thesis covers on design and implemantation of switching mode power supply with the specifications of regulated output voltage and limiting current. Conventional linear power supplies have a lot of disadvantages. Among them, they have low efficiency, expensive cost, big dimensions, and also weight. Beside this, they consume a great deal of power, compared by the switching mode power supply. These negativities for linear power supplies mentioned above are removed by the switching mode power supply. In addition to this, switching mode power supply has the advantage of regulation of voltage and limiting current. The switching mode power supply can be used in another area with having suitable changes. Science Code Key Words Page Number Adviser 225.10.01 Switching Mode Power Supply 55 Asist Prof. Yılmaz SAVAŞ