Hizmet sektöründe riskli kararlar: Robot ya da insan hizmet sağlayıcının verdiği kararlara yönelik tüketici algıları
Risky decisions in the service sector: Consumer perceptions of decisions made by a robot or human service provider
- Tez No: 762556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SIĞIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Alan Turing tarafından 1950 yılında kaleme alınan makale ile ortaya konulan ve 1956 yılında gerçekleşen Dortmund Konferansı ile akademik bir disiplin haline gelen yapay zekâ, ilerleyen teknolojik çalışmaların desteği ile her geçen gün gelişmiş ve geliştirilmeye devam eden multidisipliner bir çalışma alanıdır. Yapay zekâ, insan gibi düşünen bir makine yaratma fikridir ve bu fikir beraberinde cevaplanması gereken birçok önemli soru getirmiştir. Özellikle yüksek otomasyon ve zekâya sahip, hizmet sektöründe hizmet veren ve insan hizmet sağlayıcılara büyük bir alternatif hale gelen hizmet robotlarının riskli kararlar verebilecek kapasiteye gelmeleri önemli bir tartışma konusu olmuştur. Bu çalışmada, hizmet sektöründe faaliyet gösterecek ve riskli kararlar verecek robotlara yönelik tüketicilerin izni, güveni, memnuniyeti ve suç atfetme eğilimleri yansıtılmaya çalışılmaktadır. Buradan hareketle robot ve insan hizmet sağlayıcıya yönelik tüketici algılarını kıyaslayarak literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence, which has become an academic discipline with the article written by Alan Turing in 1950 and the Dortmount Summer Research Project in 1956, is an important multidisciplinary field of study that has developed and continues to be developed day by day with the support of advancing technological studies. The idea of creating a machine that thinks like a human has brought with it many important questions that need to be answered. It has been an important topic of discussion that service robots, which have high automation and intelligence, serve in the service sector and have become a great alternative to human service providers, have the capacity to make risky decisions.In this study, it will be tried to reflect the consumer's permissions, feelings of trust and satisfaction and attribution behaviors to robots that will operate in the service sector and make risky decisions. From this point of view, it is expected to contribute to the literature by comparing consumer perception towards robot and human service provider.