Bipolar bozukluk tanılı hastalar ve birinci derece yakınlarında kallikrein-8'in rolü ve oksidatif stres ilişkisi
The role of kallikrein-8 and its relationship to oxidative stress in patients with bipolar disorder and first-degree relatives
  1. Tez No: 762557
  2. Yazar: TUĞBA HACIOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Psikoloji, Genetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bipolar bozukluk (BB) mani ve depresyondan oluşan iki ayrı hastalık dönemi ile karekterize bir duygudurum bozukluğudur. BB hastalığının patofizyolojisi tam bilinmemekle birlikte nörotransmiterlerden kaynaklı kimyasal dengesizlik, genler veya genlerdeki değişikliklerin beyin hücrelerini etkileyip hatalı proteinlerin üretilmesi, oksidatif stres ve psikolojik tetikleyici unsurlar gibi faktörlerin kombinasyonundan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Oksidan ve antioksidan sistemi arasındaki dengenin bozulması sonucu oluşan oksidatif stresin psikiyatrik hastalıkların gelişimi ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. Öğrenme ve hafıza ile ilişkili beynin hippokampus, amigdala lateral çekirdek ve limbik sistem bölgelerinde eksprese edilen Kallikrein-8 (KLK-8), sinaptik plastisite modüle edici bir hücre dışı serin proteazdır. KLK-8'in keşfiyle birlikte birçok hastalığın teşhisi veya prognozu için bir gösterge olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada BB tanılı hastalar, hasta yakınları ve sağlıklı kontrol gruplarından alınan kan örneklerinden elde edilen serumlarda KLK-8 düzeyi, total oksidan kapasite (TOS), total antioksidan kapasite (TAS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) araştırılarak gruplar arasında olası farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder (BB) is a mood disorder characterized by two separate episodes of illness consisting of mania and depression. Although the pathophysiology of BB disease is not fully known, it is thought that it may be caused by a combination of factors such as chemical imbalance caused by neurotransmitters, genes or changes in genes affecting brain cells and producing faulty proteins, oxidative stress and psychological trigger elements. It is known that oxidative stress, which occurs as a result of the disruption of the balance between oxidant and antioxidant system, is associated with the development of psychiatric diseases. Expressed in the hippocampus, amygdala lateral nucleus, and limbic system regions of the brain associated with learning and memory, Kallikrein-8 (KLK-8) is an extracellular serine protease that modulates synaptic plasticity. It has been suggested that with the discovery of KLK-8, it may be an indicator for the diagnosis or prognosis of many diseases. In this study, it was aimed to evaluate the possible differences between the groups by investigating KLK-8 level, total oxidant capacity (TOS), total antioxidant capacity (TAS) and oxidative stress index (OSI) in serum obtained from blood samples taken from BB patient, first-degree relatives and healthy control groups.