Küresel grafitli dökme demirde küreleşme oranının mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
- Tez No: 76257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
KÜRESEL GRAFITLİ DÖKME DEMİRDE KÜRELEŞME ORANININ MEKANİK ÖZELLİKLERE ETKİSİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayhan SÖĞÜT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Bu çalışmada, küresel grafıtli dökme demirde küreleşme oranının mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Deney çalışmaları esnasında, aynı şarjda: hazırlanarak ergitilen sabit kimyasal kompozisyona sahip malzeme ile küreselleştirici miktarı ve döküm zamanı parametreleri kullanılarak farklı oranlarda küreleşmiş numuneler elde edilmiştir. Elde edilen farklı oranlarda küreleşmeye sahip numuneler üzerinde çekme dayanımı ve akma değerleri, sertlik dayanımı ve çentik darbe dayanımı gibi mekanik özelliklerin küreleşme oranlan ile ilişkileri tespit edilmiştir. Deneysel çalışmada farklı küreleşme oranlarının gerçekleştiği her numunede ana doku ferritik matrikse sahiptir. Numunelerde grafit küre morfolojisi genel olarak düzgün ve grafit küre dağılımı homojen olarak gerçekleşmiştir. Küreleşme oranındaki artışa göre çekme, akma, sertlik ve çentik darbe dayanımlarında da doğrusal olarak artış gözlenmiştir. Küre] eşmenin % 70-100 oranında gerçekleştiği numunelerde en ideal mekanik özellikler tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 225.01.01 Anahtar Kelimeler : Küresel grafıtli dökme demir, sfero döküm, mekanik özellikler, küreleşme Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SPHERIC ALISATION ON THE MECHANICAL BEHAVIOUR OF SPHEROIDAL GRAPHITE CAST IRON (M. Sc. Thesis) Ayhan SÖ?ÜT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT In this study, the effect of sphericalisation rate in the spheroidal graphite cast iron on the mechanical properties has been researched. During the experimental trials, the spheroidal samples at the different rates which have same chemical compositions but the amount of sphericalisation and the casting duration, have been obtained. The relationships between the amount of sphericalisation on the samples and their mechanical properties have been established. The main structure of each sample using the experimental study has a ferritic matrix. In the samples, morphology of spheroidal graphite is generally uniform and distribution of spheroidal graphite is homogen in the structure. A linear increase between the sphericalisation rate and tensile, yield, hardness and notch strength has been observed. Samples which have 70% - 100% sphericalisation give the best mechanical properties. Science Code : 225.01.01 Key Words : Spheroidal graphite cast iron, nodular iron, mechanical behaviour, sphericalisation Page Number : 111 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Mehmet TÜRKER