Karlık Tepe ve civarının (Çankırı) florası
  1. Tez No: 76259
  2. Yazar: MEHMET SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
KARLIK TEPE VE CİVARININ FLORASI( ÇANKIRI) (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet SAĞIROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Bu çalışma Karlık Tepe (Çankırı) ve çevresinin florasını kapsamaktadır. Bölgede yapılan arazi çalışmaları sonucu 615 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlenderilmesi sonucu 55 familya, 228 cins, 365 tür ve türaltı seviyede takson belirlenmiştir. Bu taksonların 57'si Türkiye için endemiktir (%16). Florayı oluşturan 365 taksondan 100'ü Îran-Turan (%27.7) 15'i Avrupa-Sibirya (% 4.1), 13'ü Akdeniz (%3.6) fitocoğrafik bölgesi elementidir. 233 taksonun ise (%64.5) fitocoğrafik bölgesi ya belirtilmemiş ya da çok bölgelidir. 44 takson araştırma alanımızın yer aldığı A4 karesi için yenidir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 403.03.04 Flora, Çankırı, Türkiye 114 Doç. Dr. Hayri DUMAN
Özet (Çeviri)
u FLORA OF KARLIK TEPE AND ITS AROUND (ÇANKIRI ) (Master Thesis) Mehmet SA?IRO?LU GAZİ ÜNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1998 ABSTRACT This research covers the flora of Karlık Tepe and its around. 362 taxa belonging to 228 genera and 55 families have been found, after identification of plants specimens which were collected from the research area. 57 of them are endemic the Turkey. The rate of endemism is 16 %. The distribution of taxa according to phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 3.6 (13 %), Irano-Turanien 27.7 (100 %), Europe -Siberien 4.1 (16 %) and the others are 233 (64.5 %). 44 taxa are new record for A4 square. Science code Key words Page number Adviser 401.03.04 Flora, Çarıkın, Turkey 114 Doç. Dr. Hayri DUMAN