Harita üretimi ve bilgisayar destekli uygulamalar
  1. Tez No: 76260
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÜNNİSA USUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
harita üretimi ve bilgisayar destekli uygulamalar (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin GÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Bu tezde, özellikle 1/25000 ölçekli topografik haritaların üretimi açıklanmış, harita üretiminin birbirini tamamlayan üç temel öğesi olan jeodezi, fotogrametri ve kartografya konularında özet bilgi sunulmuştur. Konular açıklanırken, teoriye girilmeden, mesleği haritacılık olmayan, fakat haritayı altlık olarak kullananlara hitap edecek şekilde, mümkün olduğu kadar pratik bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çok yakında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) mantığıyla, bilgisayar destekli harita üretimine geçileceği dikkate alınarak, CBS hakkında özet bilgi verilmiş ve Türkiye'deki bazı uygulamalar anlatılmıştır. Uygulamalar bölümünde, haritacılıkta kullanılmak için hazırlanan programlardan örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise bazı önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Sözcükler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 24 Harita, jeodezi, fotogrametri, kartografya, CBS, GPS. 227 Doç.Dr. Nurünnisa USUL
Özet (Çeviri)
MAP PRODUCTION AND COMPUTER ASSISTED APPLICATIONS (M.Sc.Thesis) Hüseyin GÜL GAZİ UNTVESITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT In this study, production of 1/25000 scale topographic maps was mainly explained and brief information was given about the three complementary elements of map production; geodesy, photogrammetry and cartography. While assessing the topics, detailed theoretical information was abandoned and some practical approaches were included as much as possible to satisfy the requirements of the professionals other than surveyors who are in a position to use map as a base for their studies. Considering that computer-aided map production within the framework of Geographic Information Systems (GIS) will be dominant in the very near feature, concise information and some GIS applications in Turkey were also presented. Examples of prepared softwares for usage in map production were described in application section whereas conclusion section includes the recommendations. Science Code Keywords Page Number Superviser 24 Map, Geodesy, Photogrammetry, Cartography, GIS, GPS. 227 Assoc.Prof.Dr. Nurünnisa USUL