Kronik böbrek hastalarında serum prolidaz aktivitesi ile bilişsel fonksiyon ve depresyon arasında ilişki
The correlation between cognitive function and depression with prolidase activity in ckd patients
- Tez No: 762593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç:Bu çalışmada, kronik böbrek hastalığı (KBH) olanlarda kognitif bozulma ve depresyonun, kollajen metabolizmasında anahtar role sahip olan serum prolidaz enzim aktivitesi (SPA)ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu klinik kesitsel çalışmaya 20-65 yaş arasında toplam 139 katılımcı [hemodiyaliz tedavisi uygulanan (HD) (n=40), sürekli periton diyaliz tedavisi uygulanan (PD) (n=28), evre 3-4 KBH (n=39), KBH olmayan kontrol grubu (n=32) katılımcı] dahil edildi. Kognitif fonksiyonları değerlendirmek için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MBDÖ), depresyon varlığının tespiti için ise Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulandı. Eş zamanlı SPA düzeyi ölçümleri için kan örnekleri alındı. Bulgular:KBH olan hastaların (n=107) %57'sinde, diyaliz tedavisi uygulanan hastaların (n=68) %67'unda ve KBH olmayan kontrol grubunun %34'ünde bilişsel bozukluk (BB) tespit edilmiştir. HD hastalarının %50'sinde, PD hastalarının %39,9'unda, evre 3-4 KBH hastalarının %30,8'inde ve kontrol grubunun %3,1'inde orta veya şiddetli depresyon saptanmıştır. HD, PD, evre3-4 KBH gruplarında BDÖ skorları KBH olmayan kontrol grubundan istatistiki olarak anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla P0,05). PD grubunun SPA düzeyi kontrol grubundan anlamlı yüksek bulundu(P=0,042). Diğer gruplar arası SPA düzeyleri farklı değildi(P>0,05). Gruplar arası korelasyon karşılaştırmasında MBDÖ düzeyleri ile SPA araında ilişki görülmedi, BDÖ skorları ile SPA arasında pozitif yönde ilişki bulundu (r=0,226; P=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the correlation between cognitive disfunction and depression with serum prolidase activity (SPA) which has a key role for collagen metabolism was aimed to investigate in CKD patiens. Materials and Methods: In this clinical cross-sectional study, 139 participants between the age of 20-65 (hemodialysis treatment (HD) (n=40), continuous ambulatory peritoneal dialysis (PD) (n=28), stage 3-4 CKD (n=39), control group without CKD (n=32) were included. To assess cognitive funtions Montreal Cognitive Assessment Scale (MCAS), to detect the presence of depression Beck Depression Scale (BDS) were applied. Blood was drown to measure SPA levels simultaneously. Results: Cognitive disfunction (CD) was detected in %57 of CKD patients (n=107), %67 of patients undergoing dialysis treatment (n=68) and %34 of control group without CKD patients. Moderate or severe depression was detected in %50 of HD patients, %39,9 of PD patients, %30,8 of stage 3-4 CKD patients and %3,1 of control group without CKD patients. BDS scores were detected statistically significant higher than control gruop without CKD patients in HD, PD, stage 3-4 CKD groups (in order of P0.05). SPA levels in PD group were significant higher than control group (P=0.042). SPA levels were not different in between other groups (P>0.05). In the intergroup correlation comparison, no correlation was found between MCAS levels and SPA. A positive correlation was found between BDS scores and SPA (r=0.226; P=0.007).