Ayasofya Camii'nin tekrar ibadete açılmasının Türk basınındaki yansımaları
Hagia Sophia reopened as a mosque projection in Turkish press
  1. Tez No: 762592
  2. Yazar: BÜNYAMİN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bazı mabed veya kültürel / tarihi mirasların hem sembolik hem de tarihi kodlar bağlamında ilgili toplum ve coğrafya nezdinde yadsınamaz önemi vardır. Bu tarihi ve kültürel miraslardan biri de İstanbul'un 29 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildikten sonra Fethin bir sembolü olarak ve uzunca bir zaman Türk ve İslam medeniyetine cami olarak hizmet etmiş olan Ayasofya'dır. Ayasofya Camisi tarihi süreç içerisinde payitaht olarak bilinen ve hilafetin merkezi olan İstanbul'da 1453'ten 1934'e kadar cami olarak hizmet vermiştir. 1934'te müzeye çevirilme kararı alınan Ayasofya yeniden cami statüsü kazanmak için 86 yıl beklemek zorunda kalmıştır. 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı, 10 Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi yönündeki kararla Ayasofya yeniden cami olarak ibadete açılmıştır. Bu çalışma 86 yıl sonra tekrar ibadete açılan Ayasofya Cami'sinin Türk basınında hangi argümanlarla ele alındığını araştırmaya yöneliktir. Bu bağlamda çalışma dâhilinde farklı ideolojik yönelimlere sahip gazetelerin 1-30 Temmuz 2020 tarihleri arasındaki 30 günlük nüshalarının birinci sayfa haberleri incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışma kapsamında Yeni Akit, Sabah ve Sözcü gazeteleri incelenmiştir. Söylem analizi yöntemi ile incelenen gazetelerden Yeni Akit ve Sabah gazetelerinin olaya olumlu, Sözcü gazetesinin daha çok muhalif ve olumsuz baktığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some temples or cultural / historical heritages have an undeniable importance to the relevant society and geography in the context of both symbolic and historical codes. One of these historical and cultural heritages is Hagia Sophia, which served as a symbol of the conquest and as a mosque to Turkish and Islamic civilization for a long time after Istanbul was conquered by Fatih Sultan Mehmet on May 29, 1453. Hagia Sophia Mosque served as a mosque from 1453 until 1934 in Istanbul, which is known as the capital city and is the center of the caliphate. Hagia Sophia, which was decided to be turned into a museum in 1934, had to wait 86 years to regain the status of a mosque. With the decision of the Council of Ministers dated 24 November 1934 and the decision to transfer Hagia Sophia to the Directorate of Religious Affairs on 10 July 2020, with the signature of President Recep Tayyip Erdoğan, Hagia Sophia was opened to worship again as a mosque. This study is aimed at investigating with which arguments the Hagia Sophia Mosque, which was opened to worship again after 86 years, was addressed in the Turkish press. In this context, the first page news of the 30-day copies of newspapers with different ideological orientations between 1-30 July 2020 were examined within the scope of the study. Within the scope of the study, Yeni Akit, Sabah and Sözcü newspapers were examined. It was understood that Akit and Sabah newspapers, among the newspapers examined with the discourse analysis method, viewed the event positively, whereas Sözcü newspaper viewed the event more oppositely and negatively.