Analysis of middle school students' visions of nature
Ortaokul öğrencilerinin doğa vizyonlarının analizi
- Tez No: 762602
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin doğa imgeleri (1), doğa değerleri (2) ve insan-doğa ilişkisi imgelerinden (3) oluşan doğa vizyonlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın verileri 2021-2022 bahar dönemi, Hatay'ın Hassa ilçesinde seçilen dört ortaokuldan 903 öğrenciye Doğa Vizyonları ölçeklerinin Türkçe versiyonunun (Van Den Born vd., 2001) ve insan-doğa ilişkisinin nasıl olması gerektiğine dair çizimlerinin toplanmasıyla elde edilmiştir. Araştırma tarama olarak tasarlanmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin sonuçlarına göre, çoğu katılımcının doğa imgesi, yaban hayatı ve ormanlar da dahil olmak üzere vahşi doğa olarak bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğu doğanın Allah'ın insana emaneti olduğu için önemli olduğuna inanmışlardır. İnsan-doğa ilişkisi imgeleri için en yaygın insan-doğa ilişkisi imgesi, öğrencilerin doğanın korunması ve bir aile üyesi olarak saygı duyulması gerektiğine inandıklarını içeren 'doğa ile aile' olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine middle school students' visions of nature consisting of images of nature (1), values of nature (2), and their image of human-nature relationship (3). The data of the study were obtained by the administration of Turkish version of Visions of Nature scales (Van den Born, Lenders, De Groot, & Huijsman, 2001) and drawings about how human-nature relationship should be as a measuring instrument to 903 students from selected four middle schools throughout Hassa district of Hatay, Türkiye in spring 2021-2022 semester. The study was designed as survey research. According to the results of descriptive statistics, most participants' image of nature was wild nature, including wildlife, and forests. Besides, majority of participants believed that nature is important because it is God's entrustment to humans. For image of human-nature relationship, the most common image of human-nature relationship was found as family with nature, implying that students believed that nature needs to be protected, and respected as a family member.