Pre-service mathematics teachers' technology enhanced collective argumentation
Matematik öğretmen adaylarının teknoloji ile zenginleştirilmiş kolektif argümantasyonları
- Tez No: 762626
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU, PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknoloji ile zenginleştirilmiş bir öğrenme ortamında matematik öğretmen adaylarının kolektif matematiksel argümantasyon süreçlerinin doğasını araştırmaktır. Tasarım-tabanlı bu çalışmada, matematik öğretmen adaylarının teknoloji yeterliklerinin geliştirmek için bir ders tasarlanmış ve bu bağlamda öğretmen adaylarının matematiksel argümantasyon süreçleri, bir dönem süresince elde edilen verilerle değerlendirilmiştir. Bu çalışmada sunulan veri 2018 güz döneminde derse kayıt yaptıran ve Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesinde ilköğretim matematik öğretmenliği programına devam eden 10 öğretmen adayından elde edilmiştir. Dersteki kolektif argümantasyonun kullanıldığı etkinlikler yedi hafta sürmüştür. Çalışmada birden çok veri toplama yöntemi kullanılmış olup, veri analizinde nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, teknoloji ile zenginleştirilmiş bir öğrenme ortamında sürdürülen kolektif argümantasyon süreçlerinin bileşenleri durumundaki öğretmen, öğretmen adayları ve teknolojinin etkileşimi sırasında farklı rollerde ve işlevlerde bulunduklarını ortaya koymuştur. Etkinlikler boyunca öğretmenin enstrümantal orkestrasyonunun argümantasyondaki işlevinin de çeşitli derecelerde olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının kolektif argümantasyon sürecindeki teknolojik hareket tarzları da Toulmin'in argümantasyon modelinin bileşenlerine göre çeşitlilik göstermiştir. Çalışmanın verilerinin analizi ayrıca, öğretmen adaylarının argümantasyon sürecine entegre bir şekilde ortaya çıkan tümevarımsal ve tümdengelimsel muhakeme çeşitlerinde teknolojiyi nasıl kullandıklarını da gözlemle fırsatı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the nature of pre-service mathematics teachers' collective mathematical argumentation processes in a technology-enriched learning environment. This design-based study designed a course to improve pre-service mathematics teachers' technology competencies. In this context, pre-service teachers' mathematical argumentation processes were evaluated with data obtained during a semester. The data presented in this study were obtained from 10 pre-service teachers who enrolled in the course in the fall semester of 2018 and continued to the primary school mathematics teaching program at a state university in Ankara. The activities using argumentation in the lesson lasted for seven weeks. Multiple data collection methods were used in the study, and qualitative analysis methods were used in data analysis. The data obtained from the study revealed that technology, instructor, and preservice teachers, who are the actors of the collective argumentation processes in a technology-enriched learning environment, played different roles and functions during the interactions. During the activities, it was observed that the teacher's instrumental orchestration functioned in argumentation to varying degrees. In addition, the technological behavior styles of teacher candidates in the collective argumentation process also varied according to the components of Toulmin's argumentation model. The analysis of the study's data also allowed the researcher to observe how the pre-service teachers use technology in inductive and deductive reasoning types that emerge integrated into the argumentation process.