Hedef programlama ve bulanık hedef programlama tekniklerinin karşılaştırılması-üretim planlama problemine bir uygulama
- Tez No: 76263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
HEDEF PROGRAMLAMA VE BULANIK HEDEF PROGRAMLAMA TEKNİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI -Üretim Planlama Problemine Bir Uygulama - (Yüksek Lisans tezi) Sibel TEKE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1998 ÖZET Bu çalışma, hedef programlama ve bulanık küme teorisinin hedef programlama problemlerine uygulanması sonucunda ortaya çıkan bulanık hedef programlamayı karşılaştırmayı amaçlamaktadır. İlk bölümde konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde bulanıklık ve bulanık küme kavramları tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde hedef programlama ve bulanık hedef programlama incelenmiştir. Dördüncü bölümde Arıbal Ekmek ve Unlu Mamuller Fabrikası'na ait haftalık üretim planlaması gerçek veriler kullanılarak yapılmıştır. Üretim planlama problemi hedef programlama ve bulanık hedef programlama teknikleri yardımı ile çözülerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. En uygun üyelik fonksiyonunu belirlemek amacı ile bulanık hedef programlama problemi doğrusal ve doğrusal olmayan üyelik fonksiyonları kullanılarak çözülmüştür. Beşinci bölümde elde edilen sonuçlar tartışılıp, yorumlanmıştır. Bilim Kodu : 406.02.00 Anahtar Kelimeler : Bulanık Kümeler, Hedef Programlama, Bulanık Hedef Programlama. Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan BAL.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISION OF GOAL PROGRAMMING AND FUZZY GOAL PROGRAMMING TECHNIQUES -An Application to Production Planning Problem- ( M. Sc. Thesis ) Sibel TEKE GAZI UNIVERSITY INSTUTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1998 ABSTRACT This study aims to compare the goal programming and the fuzzy goal programming which is formed by applying fuzzy sets theory to goal programming problems. In the first chapter, an introduction of the study has been done. In the second chapter fuzziness and fuzzy sets approaches has been explained. In the third chapter, goal programming and fuzzy goal programming has been introduced. In the fourth chapter weekly production planning of Anbal Bread Factory has been made by using actual data. Production planning problem solved by means of goal programming and fuzzy goal programming techniques. The results were compared. Fuzzy goal programming problem was solved by using linear and nonlinear membership functions to determine the most appropriate membership function. In the fifth chapter, the results has been discussed. Science code : 406.02.00 Key Words : Fuzzy Sets, God Programming, Fuzzy Goal Programming. Page Number : 111 Adviser : Associate Professor Hasan BAL.