Keman öğretiminde pedagojik temeller
- Tez No: 76262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
KEMAN ÖĞRETİMİNDE PEDAGOJİK TEMELLER (YÜKSEK LİSANS TEZİ) CANSEVİL TEBİŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1998 ÖZET Bu araştırma, keman eğitimi yapılırken, eğitimciden kaynaklanan sorunları en aza indirmek, basan oranım daha ileri seviyelere çıkarmak ve örnek keman eğitimcisi modeli geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen bir görüşme taslağına göre, bu konuda uzman eğitimcilerle görüşme yapılarak önemli bulgular elde edilmiştir. Bulgulardan ortaya çıkan önemli sonuçlar; kemanın çalgısal özelliği nedeniyle, daha ayrıcalıklı bir eğitim gerektirdiği ve eğitimci yaklaşımının keman çalma başarısını nasıl etkilediği, örnek bir keman eğitimcisinde ne gibi yeterliliklerin bulunması gerektiği saptanmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 5002019 Keman, öğretim 97 Doç. Şeyda Çilden
Özet (Çeviri)
PEDAGOGIC BASICS OF TEACHING VIOLIN (M. Sc. Thesis) CANSEVİL TEBİŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1998 ABSTRACT This research has been done with the aim of developing the model of a good violin educator to increase the rate of success and to diminish educator sourced problems to the very least. According to an interwiev outline which is prepared by the researcher herself, important findings has been supplied through interwieving expert educators about this issue. The important outcomes of these findings are that violin requires a more privileged education with the reason of its instrumental characteristic how effective an educator's approach could be in the success of performance of violin and what kind of sufficiencies a model violin educator should have. Science Code :50020 19 Key Words :violin, teaching Page Number :97 Adviser : Assoc.Prof. Şeyda Çilden