Seri iş akışlı çizelgeleme için bulanık dal-sınır algoritması
  1. Tez No: 76264
  2. Yazar: İZZETTİN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
SERİ İŞ AKIŞLI ÇİZELGELEME İÇİN BULANIK DAL-SINIR ALGORİTMASI (Yüksek Lisans Tezi) İzzettin TEMİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Gerekli kısıtlar altında, zaman boyunca kaynakların işlere tahsisiyle ilgilenen çizelgeme, imalat, üretim, yönetim, bilgisayar bilimleri gibi alanlarda geniş olarak kullanılan önemli bir işlemdir. Seri iş akışlı çizelgeleme, çizelgeleme alanında en iyi bilinen problemlerden biridir. Geleneksel çizelgelemede herbir işin makinalardaki işlem zamanlrı gerçek bir sayı olarak atanmaktadır. Fakat genellikle, işin işlem zamanı ve teslim tarihi kesin olmamaktadır. Çünkü partinin yüklenmesi, işlem ünitesinin kapasitesi, işlem teknikleri ve hammadde kalitesinin değişmesi gibi işlem zamanını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu tez çalışmasında üretim çizelgeleme problemlerine bulanık yaklaşım sunuldu. Ignall ve Schrage'nin dal-sınır algoritması, üç makinalı seri iş akışlı, bulanık işlem zamanlı problemler için değiştirilerek yeniden yazıldı. İşi tamamlama zamanının hesaplanması için bulanık sayılarda bulanık aritmetik kullanıldı. Bu yaklaşım bir örnek ile sunuldu. Önerilen algoritma, işin son tamamlanma zamanı için üyelik fonksiyonu ile bir çizelge elde eder. Sonuçlar daha sonra yöneticinin optimal çizelge hakkında daha geniş bir bakış açısına sahip olmasına yardımcı olur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.03 Bulanık küme, çizelgeleme, seri iş akışı, 96 Prof.Dr. Yalçın EROL
Özet (Çeviri)
11 FUZZY BRANCH-AND-BOUND ALGORITHM FOR FLOWSHOP SCHEDULING (M.Sc Thesis) İzzettin TEMİZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT Scheduling which concerns allocation of resources to jobs over time, under necessary constraints is an important process widely used in the fields of manufacturing, production, management, computer science, and so on. Flowshop scheduling is one of the well-known problems in the scheduling area. In conventional scheduling, processing time of each job on each machine is assigned as a real number. But generally, the job service time and due dates are vague. Because many factors influence the processing time of a task such as the load of batch, the capacity of the processing unit, operator skills, and fluctuations of quality of raw materials. In this thesis a fuzzy approach to a scheduling problem was presented. Ignail and Schrage's branch-and-bound algorithm was modified and rewrited for three machine flowshop problems with fuzzy processing time. For calculating the completion time, fuzzy arithmetic on fuzzy numbers was used. An example is used to illustrate the approach. Proposed algorithm gets a scheduling result with a membership function for the final completion time. The results can then help a manager have a wide overview concerning optimal schedule. Science code Key Words Page number Adviser 605.02.03 Fuzzy Sets, Scheduling, Flowshop 96 Prof.Dr. Yalçın EROL