In-soil strength and behaviour of geosynthetic reinforcements
Geosentetik donatıların gömülü haldeki dayanımı ve davranışı
  1. Tez No: 762654
  2. Yazar: TOLGA YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada çeşitli geosentetik donatıların gömülü haldeki dayanımı ve davranışı özel tasarlanan ve geliştirilen bir gömülü donatı çekme makinesiyle laboratuvarda incelenmiştir. Önerilen makine saha koşullarını taklit edebilmekte ve yaygın (wide-width) donatı çekme makinesine alternatif olarak düşünülmektedir. Hava ve zemin ortamında gerçekleştirilen deplasman kontrollü çekme deneyleri sayesinde zemin tipi, normal gerilme ve pasif donatı (test donatısının üstüne ve altına yerleştirilen donatı) varlığının donatı çekme dayanımına ve davranışına etkisi incelenmiştir. Deneylerde üç tip geosentetik (örgüsüz geotekstil, örgülü geotekstil ve geogrid) ve iki tip zemin (İyi Derecelenmiş Kum ve İyi Derecelenmiş Çakıl, Kumlu) kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan normal gerilmeler 25-75 kPa skalasında değişmektedir. Deney boyunca sabit kalacak şekilde dakikada yüzde 2 birim uzama (%2 birim uzama/dakika) uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan tüm geosentetiklerin gömülü halde ve normal gerilme altında çekme-uzama davranışında iyileşme olduğu gözlenmiştir. Sekant modülündeki artış ölçülebilir olması ve ilerde daha az deney gereksinimi duyulması için formüle edilmiştir. Çakılın, geosentetik davranışını etkilemede kumdan daha etkili olduğu bulunmuştur. Kum ortamında pasif donatı kullanımı geosentetik çekme davranışını açıkça negative etkilerken çakıl ortamında farklı etkileri olabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, in-soil tensile strength and behaviour of various geosynthetic reinforcements is investigated with the help of custom designed and developed in-soil tensile test apparatus in the laboratory. The proposed apparatus, which can simulate the site conditions, is considered an alternative to wide width tensile test apparatus. Displacement controlled in-air and in-soil tensile tests were conducted to investigate the influence of soil type, normal stress and presence of the passive reinforcement (reinforcement located above and below the test reinforcement) on the tensile strength and behaviour of various geosynthetics. Three geosynthetics (nonwoven geotextile, woven geotextile and geogrid) and two soil types (Well Graded Sand and Well Graded Gravel with Sand) are used in the study. Normal stress used in the study ranges from 25 to 75 kPa. A constant strain rate of 2% strain/min was applied in all tests. All geosynthetics tested in soil under normal stress were found to have an improvement in tensile load-strain behaviour. The increase in the stiffness was formulated to quantify the improvement in the behaviour and to reduce carrying out further tests. Gravel was found more effective on influencing the behaviour when compared to the sand. In sand, using passive reinforcements obviously decreases the tensile load-strain behaviour of the geosynthetics while it has various effects in gravel.