Çocuklarda el kavrama kuvveti ve elin antropometrik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between hand grip strenght and hand anthropometric features in children
  1. Tez No: 762656
  2. Yazar: YASEMİN ESRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, çocuklarda el kavrama kuvvetinin yaş, cinsiyet, boy, kilo, el tercihi ve el antropometrik ölçümleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışma Ocak-Haziran 2021 tarihleri arasında 7-10 yaş aralığında ilkokula giden 130 sağlıklı çocuğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcılar yaşlarına ve cinsiyetlerine göre gruplandırılmıştır. Çocukların boy, kilo, dominant el tercihleri, el antropometrik ölçümleri ve el kavrama kuvvetleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların boyu ölçüm bandı, vücut ağırlığı da baskül ile ölçülmüştür. El tercihleri kalem tutmakta-top atmakta kullandıkları el ile belirlenmiştir. Katılımcıların her iki eline antropometrik ölçümler (el bileği çevresi, el uzunluğu, palmar uzunluk, el genişliği, ön kol uzunluğu, ön kol çevresi) ölçüm bandı kullanılarak yapılmıştır. El kavrama kuvveti“dinamometre”ve parmak kavrama kuvveti“pinchmetre”ile ölçülmüştür. Çocuklardan her deneme esnasında maksimum kuvvetle sıkmaları istenmiş ve her ölçüm bilateral olarak üçer kere tekrarlanmıştır. Elde edilen değerlerin ortalaması alınarak veriler 'kg' cinsinden kaydedilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocukların 68'i erkek, 62'si kızdı. Çocuklarda el kavrama kuvvetinde cinsiyete göre farklılık bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship of hand grip strength with age, gender, height, weight, hand preference and hand anthropometric measurements in primary school children. The study was carried out with the participation of 130 healthy children (68 boys, 62 girls) aged 7-10, who went to primary school between January and June 2021. Participants were grouped according to their age and gender. Children's height, weight, dominant hand preferences, anthropometric measurements and hand grip strength were evaluated. The height of the participants was measured with a measuring tape and their body weight was measured with a scale. Hand preferences were determined by the hand they use to hold a pencil and throw a ball. Anthropometric measurements (wrist circumference, hand length, palmar length, hand width, forearm length, forearm circumference) were made using a measuring tape on both hands of the participants. Hand grip strength was measured with a“dynamometer”and finger grip strength was measured with a“pinchmeter”. The children were asked to squeeze with maximum force during each trial and each measurement was repeated bilaterally three times. The data were recorded in kg by taking the average of the obtained values. It was observed that there was no difference in hand grip strength in children according to gender.