Oyunlar için gramer tabanlı parametrik 3B model geliştirme
Grammar-based parametric 3D model generation for games
- Tez No: 762658
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Grafiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında, şekil gramerleri kullanılarak üç boyutlu uzay gemisi modelleri oluşturulacaktır. Şekil gramerleri, parametrik üretim yapan algoritma için bir kural setidir. Bu kural seti kullanılarak ana hatlarıyla birbirine benzeyen ancak detaylarıyla farklılaşan modeller üretilebilir. Bu çalışmada, şekil gramerleri yine parametrik olarak oluşturulan ilkel şekillerin oluşturulması ve birbirleriyle bağlanmalarını sağlar. Bu çalışma kapsamında tanımlanan ilkel şekiller silindir, elipsoid, dikdörtgen prizma, üçgen, koni ve torustur. İlkel şekillerin her birisi kendi algoritmalarıyla, şekil gramerinde verilen sınırlar doğrultusunda üretilir. Bu şekillerin birleştirilmesiyle çok daha karmaşık ve sofistike modeller üretilebilir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, three dimensional space ship models will be generated using shape grammars. Shape grammars are rule sets for the parametric generation algorithm. Using this rule set, models, which have similar outlines but different details can be generated. In this study, shape grammars are used for generating primitive shapes and connecting them to each other. The primitive shapes are defined as cylinder, ellipsoid, rectangular prism, triangle, cone and torus. Each of these primitive shapes are generated within the specified dimensions using their own algorithims. Much more complicated and sophisticated models can be generated by combining these shapes.