The effects of sadness and difficulties in emotion regulation on emotional eating in individuals with exercise addiction: An experimental study
Üzüntü ve duygu düzenlemedeki zorlukların egzersiz bağımlılığı olan kişilerde duygusal yeme davranışına etkisi: Deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 762719
  2. Yazar: BEGÜM MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE DENİZCİ NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, egzersiz bağımlılığı olan kişilerde üzüntü ve duygu düzenleme güçlüklerinin duygusal yeme üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın ilk bölümüne, düzenli egzersiz yapan 587 katılımcı katılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünün örneklemini ise 85 kişi oluşturmuştur. Çalışmada duygudurum yüklemeyi takiben yiyecek seçimini gözlemlemek için deneysel bir yöntem kullanılmıştır. Ayrıca demografik bilgi formu, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, REZZY Yeme Bozuklukları Ölçeği ve Görsel Analog Ölçeği uygulanmıştır. Duygudurum yükleme yönteminin etkinliğini test etmek için Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Daha sonra duygudurum koşulu ile katılımcıların yiyecek seçimleri arasındaki ilişkiyi incelemek için ki-kare testi yapılmıştır. Son olarak, duygusal yemenin yordayıcılarını incelemek için ikili lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, otobiyografik hatırlama yönteminin katılımcılarda arzu edilen duygudurumu uyandırmada etkili olduğunu göstermiştir. Ancak, katılımcıların duygudurum koşulları ile yiyecek seçimleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, üzüntü, duygu düzenlemedeki zorluklar ve egzersiz bağımlılığı, duygusal yemeyi anlamlı olarak yordamamıştır. Klinik çıkarımlar, çalışmanın kısıtlılıkları ve gelecek araştırmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the effects of sadness and difficulties in emotion regulation on emotional eating in individuals with exercise addiction. The first part of the study recruited 587 participants from exercisers. The sample for the second part of the study consisted of 85 exercisers. In the study, an experimental method of observing food choices following a mood induction procedure was used. Also, the demographic information form, the Exercise Dependence Scale-21, Difficulties in Emotion Regulation Scale, The SCOFF Questionnaire, and the Visual Analog Scale were administered. Wilcoxon signed-rank test was used to test the effectiveness of the mood induction procedure. Then a chi-square test was conducted to examine the relationship between the mood condition and participants' food choices. Finally, binary logistic regression analysis was run to examine the predictors of emotional eating. Results demonstrated that the autobiographical recall method was effective in arousing the desired mood in participants. However, it was found that there was no significant relationship between participants' mood condition and their food choices. Moreover, sadness, difficulties in emotion regulation, and exercise addiction did not significantly predict emotional eating. The clinical implications, limitations, and recommendations for future research were discussed.