Tedarik zincirinde yenilikçiliğin ve sürdürülebilirliğin firma performansı üzerine etkisinde, çevresel belirsizliğin rolü: Kavramsal model önerisi
Role of environmental uncertainty in the effect of innovativeness and sustainability in supply chain on a company's performance
  1. Tez No: 762743
  2. Yazar: DEMET SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Artan dünya nüfusuna paralel olarak sanayileşmenin hızlanması, doğal kaynakların daha hızlı ve kontrolsüz hatta acımazsız biçimde kullanılmasına neden olmuştur. Sürdürülebilirlik de aslında buna bir dur demek; bu kaynakların daha kontrollü bir şekilde kullanımını sağlamak ve doğaya verilen zararı minimuma, mümkünse sıfıra, indirmeyi amaçlayan bir felsefedir. Rekabet avantajı kazanmada, özellikle ihracatçı firmaların, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi anlayışında olgunluk seviyelerini tespit edip iyileştirmeye gidilmesi elzemdir. Dijitalleşme ile birlikte doğru bir partnerlik ilişki yönetimi kurgusunda bulunan işletmeler rekabet avantajı yaratmaktadır. Bu çalışmada belirsizlik ortamında dahi innovasyonun önemi ve sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin ihracatçı performansına katkısı incelenmiştir. Doğru stratejik kararların benimsenmesi, başarılı yeniliklerin uygulanmasında hayati bir faktördür. Biz çalışmamızda, inovasyon girdileri ve inovasyon çıktıları ışığında inovasyon ölçümlerini analiz ederek, Türk iş sektöründe büyük önem taşıyan alanları araştırdık. Bunun yanı sıra, inovasyon faaliyetlerini ve inovasyon türlerinin doğrudan firma performansına etkisini ortaya koyarak inovasyon anlayışına katkıda bulunup bulunmadığını inceledik. Tüm bu araştırmanın sağlıklı veriler verebilmesi adına bilimsel araştırma metotlarından birisi olan nicel araştırma metodunu çalışmanın merkezine yerleştirdik.
Özet (Çeviri)
The acceleration of industrialization in parallel with the increasing world population has facilitated humanity's use of natural resources in an extravagant, uncontrolled and even ruthless manner. Sustainability is a philosophy that aims to put an end to this tendency, ensure that these resources are used in a more controlled manner, and minimize, or if possible, eliminate damage on the nature. It is essential for organizations, especially export companies, to determine the maturity levels in sustainable supply chain approach and make the necessary improvements in order to achieve competitive advantage. As a result of digitalization, enterprises, which establish the right partnership relationship management scenarios create competitive advantages for themselves. In this study, the importance of innovation even in an environment of uncertainty and the contribution of sustainable supply chain management on the exporter performance was analysed. Adopting correct strategic decisions is a vital factor for implementing successful innovations. In this study, we analysed the innovation measurement in the light of innovation inputs and outputs, and focused on the areas, which are of maximum importance in Turkish business sector. In addition to this, we analysed the innovation activities, direct effects of various types of innovation on the company performance and whether they have a contribution on the innovation concept. The study was based on quantitative research methods, one of the scientific research methods conducted to obtain accurate data.