Erzincan şehir merkezi kuzey batı bölümünün zemin parametrelerinin tespit edilmesi
  1. Tez No: 76276
  2. Yazar: HAYATİ ULUSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ERZİNCAN ŞEHİR MERKEZİ KUZEY-BATI BÖLÜMÜNÜN ZEMİN PARAMETRELERİNİN TESPİT EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hayati ULUSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Zemin-yapı etkileşimi belirlenip, elde edilen verilerin yapı temellerinin tasarımında kullanılabilmesi için, Erzincan şehir merkezinin Kuzey-Batı bölümünün zemin parametreleri deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışma sahasında inşaa edilen dokuz adet yapının, temel derinliklerinden yirmi üç adet örselenmiş numune alınmıştır. Bu numuneler üzerinde, zemin sınıfı ve zeminin fiziksel özelliklerini belirleyebilmek için elek analizi (kuru ve yaş), özgül ağırlık, likit limit ve plastik limit deneyleri yapılmıştır. Zeminin mekanik Özellikleri ve taşıma gücünü belirleyebilmek için ise kompaksiyon (standart proktor), permeabilite ve kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Deneyler neticesinde, bölgedeki zeminlerin büyük çoğunluğunun düşük plastisiteli kil, diğerlerinin ise düşük plastisiteli süt ve killi kum olduğu tespit edilmiştir. Deneylerden elde edilen c,
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SOIL PARAMETERS OF NORTH-WEST PART OF ERZİNCAN CITY CENTER (M.Sc. Thesis) Hayati ULUSU GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT To understand soil-structure interaction and to use obtained results in the design of building foundation, the soil parameters of north west part of Erzincan city center were investigated experimentally. Twenty three disturbed samples were taken from the foundation depth of the nine different structure which were constructed in our investigation area. On these samples, sieve analysis, fine analysis, particle specific gravity, liquid limit and plastic limit tests were done to classify to classify the soils and to determine the physical properties of soils. Compaction test, permeability test and shear box test were done on these samples as for determination of mechanical properties and bearing capacities of soils. From the results of these tests, it was understood that, most of the soils were low plasticity clay and the last were low plasticity silt and silty sand. The values of c, § and k parameters which were determined from the results of test were compared with the average values of these parameters belongs to same class soils and it was tried to explain, the reasons of small differences between the average values and test results. Regarding, geological structure of the soils and under ground water level, it was offered to use a safe bearing capacity of 1 kg/cm or less for investigation area. Science code Key Words Page number Adviser 2251101 Soil, safe bearing capacity, permeability, compaction 128 Assist. Prof. Dr. Mehmet ORHAN