Sanat pazarlamasında markalaşma
- Tez No: 762777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ZEYNEP BAYAZİT, DOÇ. DR. ABDULLAH SİNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde meydana gelen sosyal ve ekonomik değişimlerle birlikte sanat algısı da büyük ölçüde değişime uğramıştır. Sanat ortaya koyulduğu haliyle sanatçının özgün bir yorumu olarak algılanmanın ötesine geçmiş ve bir meta halini almıştır. Üretici, yani sanatçı ve sanat severi buluşturan sanat kurumları ise ortaya çıkan sanat eserinin kitlelere doğru bir şekilde ulaşmasını ve bu kitlelerle doğru bir ilişki kurulmasını hedeflemektedir. Günümüzde var olan tüketim toplumu içerisinde sanatçının bir marka haline gelmesi ve içinde bulunduğu pazara farklı deneyimler sunabilmesi ise, tanınırlığı ve bilinirliği için oldukça önemli bir olgu hale gelmiştir. Bu çalışmada, sanatta markalaşma ve kişisel marka haline gelebilme konusunu sanatçılar ve galeriler perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma dahilinde gerçekleştirilen görüşmelerde farklı teknikler üzerinde çalışan sanatçılara ulaşılmış ve bunun yanında sanat galerileri ile iletişim kurulmuştur. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat yolu benimsenerek, sanat ve galerilere e-posta aracılığıyla ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmaya 7 sanatçı ve iki galeri dahil olarak sanatta markalaşma sanatçı gözünden ve galeri sahibi bakış açısıyla irdelenerek yorumlanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar sanatçıların perspektifinden sanatta marka haline gelme konusunun olumlu bir tutum olmadığını göstermektedir. Katılımcılar, sanatta marka haline gelme kaygısının sanatçıyı, ortaya koyacağı özgün eserden uzaklaştırdığını ve bununla birlikte sanatın ticari boyutunun yaratıcılığının önüne geçtiğini ifade etmektedir. Literatürde var olan çalışmalar incelendiğinde, Türkiye'de bu tarz bir çalışmanın yapılmadığı görülmekle birlikte hazırlanan çalışmanın bir rehber niteliğinde olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the social and economic changes occurring today, the perception of art has also changed to a great extent. Art, as it is revealed, goes beyond being perceived as an original interpretation of an artist but, becomes a commodity. Art institutions bring together the produces whict is the artist and the art lover, aim to ensure that the resulting work of art reaches the masses correctly and to establish a strong relationship with its environement. In today's consumer society, the artists becone a soul brand that beğng able to offer different experience and perspective enable them to be recognized and create awereness. This study aims to from the perspective of artists and galleries. In the interviews held within the scope of the study, artists working on different techniques were reached and besides this, communication was established with art galleries. In the study, which was carried out through in-depth interviews, artists and galleries were reached via e-mail. 7 artists and 2 galleries were included in the study and the results were interpreted. The results obtained in the study show that becoming a brand in art is not a positive attitude from the perspective of the artists. Participants state that the concern of becoming a brand in art distracts the artist from the original work that he will produce, and along with this, the commercial dimension of art gets in the way of his creativity. When the existing studies in the literature were examined, it has been discovered that nobe of the studies in Turkey has the same scope of this particular study. For this reason, it is believed that this study will serve as a guideline for the fields of art marketing and art branding.