Turizm sektöründe kadın çalışanların karşılaştıkları kariyer engelleri: Cam tavan sendromu, kariyer platosu ve süper kadın ideali
Career barriers experienced by women workers in the tourism sector glass ceiling syndrome, career plateau and superwomen ideal
  1. Tez No: 762803
  2. Yazar: HÜLYA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz bilgi ve teknoloji çağında insan kaynağının örgütler açısından büyük önem taşıması yadsınamaz bir düzeydedir. Özellikle kadınların iş yaşamına dahil olmasıyla birlikte toplumsal önyargılardan uzaklaşılarak homojen bir örgüt oluşturulması noktasında kadınlar, önemli bir rol oynamaktadır. Kadın ve erkek arasında biyolojik farklılıklar dışında bir fark olmadığının ve her iki tarafın da eşit hak ve özgürlüklere sahip olduklarının özümsenmesi, kadınların iş yaşamında aktif bir rol oynayabilmeleri için gereklidir. Aksi halde kadınlar, iş yaşamları boyunca bir çok kariyer engeliyle karşılaşmak zorunda kalmaktadır. Zamanla birer sendroma dönüşen bu engellerin başında cam tavan ve kariyer platosu gelmektedir. Kadınların yükselmelerine engel olma adına özellikle erkekler tarafından yaratılan bu görünmez cam tavan, kadınların kariyer düzleşmesi yaşamalarına ve siper kadın olma ideallerinin son bulmasına neden olmaktadır. Burada önemli olan nokta, cam tavanın ortadan kaldırılması gerektiğinin bilinmesidir. Cam tavan ortadan kalktığında kadınların kariyerlerinde yaşayacakları plato dönemi azalacak/tamamen kalkacak ve süper kadın olma ideallerine ulaşacaklardır. Bu çalışmanın amaçları dâhilinde, cam tavan sendromunun kariyer platosu ve süper kadın ideali, süper kadın idealinin kariyer platosu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Cam tavan sendromunun kariyer platosu üzerinde pozitif, süper kadın ideali üzerinde negatif, süper kadın idealinin ise kariyer platosu üzerinde negatif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak, cam tavan sendromu ile kariyer platosu ve süper kadın ideali, süper kadın ideali ile kariyer platosu arasında ilişki araştırılmıştır. Cam tavan sendromu ile kariyer platosu arasında pozitif, süper kadın ideali arasında negatif, süper kadın ideali ve kariyer platosu arasında ise negatif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's age of information and technology, the importance of human resources for organizations is at an undeniable level. In particular, women play an important role in creating a homogeneous organization by moving away from social prejudices with the participation of women in business life. Understanding that there is no difference between men and women other than biological differences and that both parties have equal rights and freedoms is necessary for women to play an active role in business life. Otherwise, women have to face many career barriers throughout their business life. The glass ceiling and career plateau are the leading obstacles that turn into syndromes over time. This invisible glass ceiling, created especially by men in order to prevent women from rising, causes women to experience career flattening and their ideals of being a trench woman to come to an end. The important point here is to know that the glass ceiling should be removed. When the glass ceiling disappears, the plateau period that women will experience in their careers will decrease/completely disappear and they will reach their ideal of being a super woman. For the purposes of this study, the effect of the glass ceiling syndrome on the career plateau and the superwoman ideal, and the career plateau of the superwoman ideal were investigated. It has been concluded that the glass ceiling syndrome has a positive effect on the career plateau, a negative effect on the ideal of the super woman, and the ideal of the super woman has a negative effect on the career plateau. In addition, the relationship between glass ceiling syndrome and career plateau and superwoman ideal, superwoman ideal and career plateau was investigated. It has been concluded that there is a positive relationship between the glass ceiling syndrome and the career plateau, a negative relationship between the ideal of the superwoman, and a negative relationship between the ideal of the superwoman and the career plateau.