Mekanik üretimde bir mamülün otomasyon için tasarımlanması
- Tez No: 76282
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giderek artan bir hızla iş dünyasının çeşitli sektörlerine yayılmakta olan otomasyon faaliyetleri, bütün bu alanlarda olduğu gibi, mekanik üretim alanında da köklü değişiklikler yaratmıştır. Bu çalışma da önce geleneksel mekanik üretim faaliyetleri gerek tasarım, gerekse üretim açılarından incelenmiş olup, daha sonra otomasyon kavramının genel bir tanımlaması yapılmıştır. Bu temel bilgilerden sonra, mekanik imalat sektöründeki tasarım ve üretim metodlannda, otomasyon sonucu meydana gelen değişiklikler gözden geçirilmiş ve özellikle CAD, CAM, Esnek İmalat Sistemleri ve Robotlar detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Bu bölümleri takiben dünyada temel otomasyon göstergesi haline gelmiş olan robotlar hakkında çeşitli istatistiksel bilgiler ile çeşitli ülkelerin bu konudaki temel politikaları incelenmiş ve en son olarak da Türkiye'nin durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The automatic activities which spread widely to different sectors of the world of work with an accelerating velocity, create drastic changes on mechanical production field as well as the other areas of application. In this study, firstly the conventional mechanical production applications were examined from the point of view of both design and production, then a general definition of the automation was given. After this basic information, the changes caused by automation in design and production methods, were reviewed and CAD, CAM, Flexible Manufacturing Systems and Robots were discussed in detail. Following these chapters some statistical information on robots which is the main indicator of level of automation and the policies of some countries on this subject, were studied and finally, Turkey's position in this field was established.