Yatay levha üzerine yerleştirilmiş dikdörtgen kesitli kanatçık dizilerinen doğal konveksiyon ile ısı transferinin sayısal analizi
  1. Tez No: 76281
  2. Yazar: MURAT ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, yatay levha üzerine yerleştirilmiş dikdörtgen kesitli kanatçık dizilerinden doğal konveksiyon ile ısı transferi sayısal olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı laminar ve sürekli şartlarda akış modeline bağlı olarak ısı transfer katsayısı ve birim zamandaki ısı transferini belirlemektir. Problem açık sınırlı, üç boyutlu, doğal konveksiyon problemidir. Kütle korunumu, momentum ve enerji denklemleri uygun sınır şartları kullanılarak PHOENICS 1.4 Shareware paket program ile çözdürülmüştür. Kanatçık uzunluğu boyunca hız vektörleri ve sıcaklık konturları, kanatçık aralığı yönünde de hız vektörleri çizdirilmiştir. Sayısal sonuçlar, literatürdeki deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış 'e tam bir uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Kanatçık geometrisi değiştirildiğinde kanatçıklar arasında iki tip akış tespit edilmiştir. Kanatçık uzunluğu, yüksekliği, aralığı ve sıcaklık farkının etkileri incelenirken, üç farklı kanatçık uzunluğu için çeşitli kanatçık yüksekliği ve aralığı için optimizasyon yapılmıştır. Yapılan çalışma, Rayleigh sayısı (kanatçık aralığına göre) 212 ile 183800 arasında gerçekleştirilmiş ve akışkan olarak hava alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims the numerical investigation of the heat transfer from fin arrays with rectangular cross section by natural convection. The heat transfer coefficient and the heat transfer rate from the fin arrays were determined for various flow patterns resulting from the horizantal fin arrays. The problem is a three-dimensional natural convection phonemena with open boundaries. The equations of conservation of mass, momentum and energy were solved using adequate boundary conditions by means of PHOENICS 1.4 Shareware. Velocity vectors and temperature contours were drawn along the fin length. Velocity vectors were also drawn along the fin spacing. The numerical results obtained were compared with experimental results from the literature and it was shown that they were in good agreement. Two types of flow were determined in the channel of the fin arrays according to the geometry used. While the effects of fin length, fin height, fin spacing and temperature difference were being investigated, fin heights and fin spacings were optimized for three definite fin lengths. In this study, the Rayleigh number according to the fin spacing was varied between 212- 1 83800. The fluid utilized in the analysis was air.