İbn Abdülhakem ve Fütûhu Mısr adlı eseri
Ibn Abd al-Hakam and his book Futuh Mısr
- Tez No: 762828
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İlk dönem İslâm tarihi kaynaklarından biri olan İbn Abdülhakem'in Fütûhu Mısr adlı eseri, Mısır, Mağrib ve Endülüs tarihi hakkında kendisinden sonra gelen müellifler için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu çalışmada aynı zamanda mahallî tarih yazıcılığının ilk müelliflerden biri olan İbn Abdülhakem ve onun Fütûh adlı eseri incelenmiştir. Araştırma iki bölümden müteşekkildir. Tezin ilk bölümünde İbn Abdülhakem'in hayatı ve tarihçiliği üzerinde durulmuştur. Bu bölümde müellifin izlediği tarih metodu, rivayetleri ifade tarzı, kullandığı dil ve üslup gibi konuların yanı sıra İbn Abdülhakem döneminde Mısır'daki tarih anlayışına da yer verilmiştir. Ayrıca müellifin kitabında kullandığı ayetler, hadisler, şiirler ve İsrâiliyat bilgilerine değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Fütûhu Mısr ve ahbâruhâ başlıklı eser geniş bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde Fütûh'un el yazmalarına, tahkiklerine, neşirlerine ve muhtevasına değinilmiş, Fütûh'tan rivayette bulunan müelliflerin kitaplarından söz edilmiştir. Ayrıca müellifin rivayet zincirinde en fazla yer alan şahıslara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the earliest sources of Islamic history, Ibn Abd al-Hakam's Futuh Mısr is an indispensable source for the authors who came after him about the history of Egypt, Maghrib and Andalusia. In this study, Ibn Abd al-Hakam, one of the first authors of local historiography and his work Futuh were examined. The research consist of two part. In the first part of the thesis, Ibn Abd al-Hakam's life and historiography are emphasized. In this section, the history method followed by the author, the way of expressing the narrations, the language and style he used, as well as the understanding of history in Egypt during the reign of Ibn Abd al-Hakam are also included. In addition, the verses, hadiths, poems and Israeli information used by the author in his book are mentioned. In the second part of the thesis, Futuh Mısr are discussed extensively. In this section, the manuscripts, reviews, publications and contents of Futuh are mentioned, and the books of the authors who narrate from Futuh are mentioned. In addition, the people who are most involved in the chain of narration of the author are also mentioned.